BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem vétózunk, ha kapunk pénzt?

Orbán Balázs a Bloomberg kérdésére utalt rá, hogy Magyarország kész feloldani a vétóját az Ukrajnának szánt uniós támogatási javaslat ellen, ha ezért cserébe feloldják a befagyasztott 30 milliárd eurót.

2023. december 13. szerda, 09:58

Fotó: MTI Fotó / Kovács Tamás
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány a vezetők csütörtöki találkozóján az EU költségvetéséről folytatott vita keretében egy négyéves, 50 milliárd eurós támogatási csomagot tartogat Kijev számára. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának szavai a Bloomberg értelmezése szerint arra utalnak, hogy Magyarország olyan súlyos árat akar kicsikarni a hozzájárulásért cserébe, melyet a blokk többi tagja nehezen fogadhat el.

A lapnak Orbán Balázs azt nyilatkozta, hogy Magyarország és Ukrajna finanszírozása két külön tényező.

Ugyanakkor szerinte „ha az EU ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna finanszírozása egy módosított uniós költségvetésből származzon, akkor a két kérdés összekapcsolódik

Elmondta azt is, hogy Magyarország továbbra is ellenzi a teljes négyéves támogatási tervet, és jobban szeretné, ha az EU csupán egyetlen évre nyújtana támogatást Kijevnek, anélkül, hogy a költségvetést módosítaná. Hozzátette, ilyen esetben a kormány „fontolóra venné” a csomaghoz való hozzájárulást is.

A kormány éppen akkor készül 19-re lapot húzni, amikor az EU várhatóan 10 milliárd eurós finanszírozást szabadít fel, miután elfogadta az igazságügyi reformra vonatkozó törvényeket. Orbán Balázs azonban az interjúban a teljes, 30 milliárd eurónyi befagyasztott összegről beszél.

Az EU-csúcs előtt, Ukrajnáról tárgyal ma a parlament
Az Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről szóló kormánypárti országgyűlési határozati javaslatot tárgyalja szerdán az Országgyűlés, amely elfogadhat több mint húsz előterjesztést is.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet