BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtisztíthatják a Fekete-tengert a veszélyes aknáktól

Egyre közelebb lehet a NATO-tagállamok, valamint Törökország, Románia és Bulgária megállapodása egy olyan közös haderő létrehozásáról, ami a Fekete-tenger háborús aknákat hatástalanítja.

2023. november 20. hétfő, 18:16

Fotó: Getty Images / Hristo Rusev
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egyezséget szerdán ratifikálhatja a három nemzet védelmi minisztere. Az ügyben illetékes három, neve elhallgatását kérő informátor a Bloombergnek azt nyilatkozta, egyelőre még nem tisztázott, hogy sikerül-e a kétnapos találkozó során megállapodásra jutni.

Ha létrejön az egyezség, akkor az aknamentesítő hadművelet nem tartozna a NATO hatáskörébe, ugyanakkor ez lenne a fekete-tengeri szövetségesek első nagyobb közös akciója az orosz-ukrán háború kitörése óta.

A találkozóra pár nappal azután kerül sor, hogy Ercument Tatlioglu admirális, Törökország haditengerészeti főnöke ellenezte, hogy a NATO-szövetségesek, köztük az Egyesült Államok haditengerészeti eszközöket telepítsenek a Fekete-tengerre. Ezt azzal indokolták, hogy a térségben uralkodó feszültséget tovább szíthatják az efféle megmozdulások.

A koalíció szándéka teljes mértékben békés lenne, és a térségben található fő kereskedelmi útvonalakra vonatkozna, és a gabonaféléket szállító hajókra leselkedő veszélyt kezelné. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint szükség van egy „biztonságos és összekapcsolt” fekete-tengeri régióra. Tatlioglu szerint ugyanakkor Törökország egymagában képes biztosítani a Fekete-tengert.

Átvizsgálja az EU a tagállamok védelmi teljesítőképességét
Brüsszel szerint meg kell állapítani, hol vannak az európai védelmi kapacitások gyenge pontjai.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet