BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rács mögé került a bankár, aki a Wall Street farkasát pénzelte

A Goldman Sachs volt bankárát, Roger Ng-t csütörtökön 10 év börtönbüntetésre ítélték.

2023. március 10. péntek, 06:02

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A bankárt malajziai 1MDB állami vagyonalapból származó dollármilliárdok elsikkasztásában való közreműködéséért vonták felelősségre – írta meg a Reuters.

A brooklyni szövetségi bíróság esküdtszéke tavaly áprilisban bűnösnek találta Ng-t, a Goldman korábbi malajziai befektetési banki vezetőjét abban, hogy segített volt főnökének, Tim Leissnernek pénzt sikkasztani az alapból, tisztára mosni a bevételt és megvesztegetni kormányzati tisztviselőket.

A Goldman 6,5 milliárd dollárt gyűjtött össze a vagyonalap számára 2012 és 2013 között három kötvénykibocsátáson keresztül,

a pénzből mintegy 4,5 milliárd dollárt lényegében kiloptak az alapból korrupt maláj tisztségviselők árnyékcégeken keresztül.

Az igazságügyi minisztérium szerint a pénzből csúcskategóriás ingatlanokat, ékszereket és műtárgyakat vásároltak, valamint finanszírozták "A Wall Street farkasa" című hollywoodi filmet.
Margo Brodie, az Egyesült Államok kerületi bírója hozta meg az ítéletet, azt mondta, Ng és vádlott-társai "valóban ellopták a pénzt", amelyet infrastrukturális és gazdaságfejlesztési projektekre szántak a malajziai nép megsegítésére.
– mondta Brodie.

Óriási szükség van az ilyen tiszta kapzsiságból elkövetett bűncselekmények visszaszorítására

A Goldman azóta már 5 milliárd dollárnyi bírságot fizetett ki az ügyben és elnézést kért a törvénysértés miatt.

Roger Ng az egyetlen goldmanos bankár, akit az ügyben betöltött szerepe miatt bíróság elé állítottak. Tim Leissner ugyanis, a Goldman volt délkelet-ázsiai vezetője bűnösnek vallotta magát, és egy együttműködési megállapodás keretében tanúskodott Ng ellen. Még nem ítélték el.

Ng egyébként ártatlannak vallotta magát, és azzal érvelt, hogy a 35 millió dollárnyi kenőpénz, amelynek átvételével vádolták, valójában a felesége befektetéseinek megtérülése volt.

2018-ban Ng mellett vádat emeltek Jho Low malajziai pénzember és a rendszer feltételezett ötletgazdája ellen, de továbbra is szabadlábon van. Malajziai tisztviselők szerint Low Kínában tartózkodik, amit Peking tagad.

botrány a malajziai politikát is megrázta. Najib Razak volt miniszterelnök 12 éves börtönbüntetését tölti, miután egy malajziai bíróság elítélte, amiért 10 millió dollárt kapott az 1MDB egykori egységétől.

Hegedűs Szabolcs
Hegedűs Szabolcs
Hegedüs Szabolcs közéleti, külpolitikai és külgazdasági témákkal foglalkozik. Írásaiban az Európai Unió és a régiós országok folyamatait követi, különös tekintettel a gazdasági és politikai összefüggésekre. Pályafutását televíziós és rádiós újságíróként kezdte, az Economx főmunkatársa.

Ez is érdekelhet