BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Búcsúzóul rendkívül súlyos vád érte Merkelt

Angela Merkel német kancellár és várható utóda Olaf Scholz tehető felelőssé azért, hogy Németországban rendkívül súlyossá vált a koronavírus-járvány negyedik hulláma - derül ki kettejük kiszivárogtatott beszélgetéséből.

2021. november 23. kedd, 19:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20-országok vezetőinek októberi tanácskozásán Angela Merkel, Németország ügyvezető kancellárja figyelmeztette várható utódát, Olaf Scholzot, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt Németországban újra szigorító intézkedésekre bevezetésére lehet szükség. Scholz azonban nem foglalkozott a lehetőséggel, és az elmúlt napokban, amikor a fertőzések robbanásszerűen nőttek az országban, a német társadalom megfizette a két politikus halogató viselkedésének árát – írja a Bloomberg az ügyhöz közelálló forrásból kiszivárogtatott információra alapozva.

A Rómában tartott találkozón a leendő kancellár azért vett részt, mert ez lehetőséget adott a hatalomból távozóban lévő elődjének, hogy bemutassa külföldi kollégáinak. Eközben azt javasolta neki, hogy hívják össze a 16 német tartomány miniszterelnökét, hogy egyeztessenek a járvány elmérgesedését megelőző lépésekről. Scholz az amerikai hírügynökség fecsegő forrása szerint kézlegyintéssel reagált. Sőt az ezt követő napokban csatlakozott pártja, a szociáldemokraták, illetve két jövendő koalíciós partnerük, a liberális szabad demokraták és a Zöldek álláspontjához, miszerint nem kellenek újabb megszorítások.

Merkel eközben ahelyett, hogy ragaszkodott volna a szigorítások megtárgyalásához, elutazott Franciaországba búcsúlátogatást tenni Emmanuel Macron államfőnél. Így október utolsó napjaiban egy borvidéken fényképezkedett ottani rajongóival, majd november 5-én rekordot döntött Németországban a fertőzöttek száma.

Visszahull a fejére

A legkeményebb hangnemben a piacbarát liberálisok szóltak be az ügyvezető kancellárnak. Egyik parlamenti képviselőjük azzal utasította vissza a beoltatlanokkal szembeni korlátozások bevezetését, hogy Merkel nem csinálhat koronavírus-politikát úgy, mintha nem lettek volna választások, amelyek nyomán távozik az ország éléről. Eközben Scholz a koalíciós tárgyalások végső simításaival volt elfoglalva, majd november 18-án végül kitiltották a beoltatlanokat a vendéglátóhelyekről és a nyilvános eseményekről azokban a térségekben, ahol sok koronavírus-beteget kezelnek kórházban.

A Robert Koch Intézet szakértői szerint az intézkedések, amiket végül bevezettek, túl későn jöttek és túl kevesek. Lothar Wieler, az intézet vezetője arra biztatja honfitársait, hogy önként mondjanak le a nagy események látogatásáról, maradjanak otthon, csökkentsék magántalálkozóikat. Szerinte Németország vészhelyzetben van, aminek lehetőségére az intézet már a nyáron figyelmeztetett. Így Scholzra visszahullanak gondatlansága következményei: úgy kezdheti kancellári tevékenységét, hogy lakosság frusztrált az újabb járványhullám miatt, ami ráadásul a gazdasági kilábalást is fékezi. A legrosszabb helyzet éppen decemberi kancellári parlamenti beiktatása idejére várható.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet