BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kár volt riogatni az autósokat

Még meg sem kötötték az OPEC tagállamai az olajár stabilitását szolgáló megállapodásukat, máris borulni látszik az egyezség, ráadásul nem csupán a belső bizonytalanság nő, hanem azt sem lehet tudni Oroszország milyen szerepet vállalna a piac szabályozásában.

2016. október 31. hétfő, 09:09

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az autósok bizonyára nem örültek a hírnek néhány héttel ezelőtt, amely szerint az OPEC tagállamai be akarják fagyasztani olajkitermelésüket, hogy a kínált korlátozásával adjanak támaszt az olaj, és ezzel az üzemanyagok árának. Csakhogy teljesülni látszik, amit sokan jósoltak: a kartell nem képles egységes cselekvésre.

A nyersolaj határidős jegyzései október utolsó napjaiban az 50 dollár/hordós szint körül oldalaztak: a WTI ára decemberi értékesítésre kissé 50 dollár alatt mozgott, míg a Brentért valamivel több mint 50 dollárt kellett fizetni. A szakértők a bizonytalanság magyarázatát abban látják, hogy egyre több OPEC-ország húzza ki magát a kötelezettségvállalás alól.

Irak is kiszáll

Irán, Líbia és Nigéria eleve nem szerepelt azok között a termelők között, amelyek limitálták volna olajbányászatukat, mert polgárháborúk, illetve a perzsa állam esetén az ENSZ-embargó miatt elveszett korábbi piaci pozícióikat igyekeznek visszaszerezni. Ehhez jött most Irak - hívta fel a figyelmet a MarketWatch cikke szerint Tim Evans, a Citi Futures elemzője.

Irak az OPEC második legnagyobb olajexportőre Szaúd-Arábia után, jelenleg napi 4,7 millió hordó olajat hoz a felszínre. Az ország vezetése a hét végén jelezte, hogy minden fillér bevételre szüksége van az ISIS ellen folytatott háború finanszírozásához. A szakértő szerint kiesésével jelentősen gyengült bármilyen kitermelési megállapodás megkötésének esélye.

Minden bizonytalan

Az OPEC tagállamai a múlt hónapban kötöttek előzetes megállapodás arról, hogy a kartell napi olajkitermelését 32,5-33 millió hordóban korlátozzák. Az egyezség első gyenge pontja azonban mindjárt az, hogy nem volt szó az egyes tagországokra vonatkozó limitekről. Ez az a kérdés, amelyen nagyon könnyen összeveszhetnek a felek.

További kérdés a nagy nekibuzdulással kapcsolatban, hogy ha létre is jönne egy megállapodás a szervezet november 30-i ülésén, akkor betartanák-e? Sok szkeptikus szakértő véli úgy a korábbi tapasztalatok alapján, hogy a válasz nem.

Orosz póker

És ha az OPEC-en belül minden rendben is menne, akkor is ott van még a kérdés, hogy mit lép a világ legnagyobb olajtermelője, a szervezeten kívüli Oroszország? Az orosz kitermelés a posztszovjet idők csúcsán, napi 11,2 millió hordó/nap körül alakul és a Kreml nem tett határozott ígéretet arra, hogy ezen vagy ennél valamivel alacsonyabb szinten kész lenne-e befagyasztani kitermelését.

Sőt az állami tulajdonú Rosznyefty, az ország legnagyobb olajtermelő cége jelezte, hogy képes lenne bővíteni a kitermelést, ha az ország vezetése ezt látná jónak. Oroszország megfigyelőket küld az OPEC bécsi ülésére.

Kína vásárol - de meddig?

Az olajtermelők magatartásával kapcsolatos kétségek felülírták annak a hírnek a hatását, miszerint a vártnál jobban csökkentek az USA nyersolaj- és üzemanyag-készletei. A Venezuelával kapcsolatos kétségek sem hatottak túl erősen - a latin-amerikai országban kialakuló belpolitikai káosz érintheti az olajexportot is.

Az egyetlen pozitív fejlemény a termelők nézőpontjából, hogy Kína szeptemberben 18 százalékkal, napi 8,08 millió hordóra növelte olajimportját. Emögött azonban az állami tárolók feltöltése - nem a tartós felhasználás bővülése - áll. Ha a tél hideg lesz, ami növeli a fogyasztást, akkor erős maradhat a kínai piac, ha nem akkor újabb rossz hírt kaphatnak az olajtermelők.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet