BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem követnék a magyar példát a lengyel jegybanknál

A lengyel központi bank monetáris tanácsának két új tagja is úgy véli, hogy semmi szükség a lengyel alapkamat változtatására.

2016. március 23. szerda, 14:33

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kamil Zubelewicz Magyar Nemzeti Bank keddi váratlan kamatcsökkentését kommentálva jelentette ki, hogy Lengyelországban nincs szükség kamatvágásra, és nem konvencionális jegybanki lépésekre sincs szükség.

A magyar az első a kelet-európai jegybank, amely negatív tartományba csökkentette egynapos betéti kamatát.

A lengyel központi bank tavaly márciusban fél százalékponttal rekordalacsony szintre, a jelenleg is érvényes 1,5 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Akkor jelezte, hogy ezzel befejeződött a kamatcsökkentési ciklus.

\"Csodafegyvert\", amit nem sütnek még el?

A lengyel jegybank kamatdöntői közé szintén nemrég beválasztott Lukasz Hardt is úgy vélte, hogy nincs szükség változtatni az alapkamaton, amely valószínűleg hosszabb ideig a mostani szinten marad. \"A jelenlegi kamatszint garantálja a makrogazdasági stabilitást\" - vélte. Azt mondta továbbá, hogy egy csökkentés már nem élénkítené érdemben a gazdaságot. \"Úgy vélem továbbá, hogy a kamat jelenlegi szintje mellett jobb a csökkentés lehetőségét váratlan helyzetekre tartalékolni\" - kommentált.

A lengyel monetáris tanács nyolc tagjának járt, illetve jár le a mandátuma az idei év első hónapjaiban, hét új tag már hivatalba lépett. Egy tag mandátuma 2019-ben jár le. A tanács tízedik tagja, a jegybank elnöke, Marek Belka, aki júniusig marad hivatalában.

A monetáris tanács legutóbb március 11-én erősítette meg a 1,5 százalékos kamatszintet. Úgy vélte, hogy a kamatok jelenlegi szintje növekedési pályán tartja a lengyel gazdaságot és segíti az egyensúly megőrzését.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet