BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megosztozott a Hradzsinon a cseh állam az egyházakkal

Több éves vita után sikerült megállapodnia a cseh államnak a Hradzsin ingatlanainak megosztásáról az egyházakkal.

2016. március 8. kedd, 19:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ legnagyobb palota-komplexuma, a prágai királyi vár épületein sikerült végre megosztoznia a cseh államnak és az egyházaknak a kártérítési törvény alapján - jelentette a CTK hírügynökség. Ez volt az úgynevezett restitúciós törvény egyik legfontosabb eleme.

Európa legelvilágiasodottabb országában a rendszerváltás óta heves viták vették körül az egyházaknak nyújtandó kárpótlás ügyét, különös tekintettel az általuk követelt vagyon nagyságára. A Hradzsinnal kapcsolatos összeget nem hozták nyilvánosságra, de elképzelhető, mekkora lehetett, hogy ha végül az egyházak az általuk eredetileg követelt palotarész 80 százalékáról hajlandók voltak lemondani.

A kommunisták által elkobzott vagyont a végül 2013-ban hatályba lépett törvény alapján részben eredeti formájában, részben pénzbeli juttatással kárpótolják. Ennek összege 59 milliárd korona, plusz a kifizetése alatt eltelő 30 év inflációja. A pénz oroszlánrésze, 47,2 milliárd korona a római katolikus egyházat illeti meg, amely vállalta, hogy a legértékesebb ingatlanokat öt éven belül restaurálja, és lemondott az eredetileg követelt ingóságokról is.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet