BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Patikában érintőkártyával fizet a magyar

Meglepő módon nem a technológiai újdonságokban jártas fiatalok, hanem a 45-60 közöttiek fizetnek leginkább bankkártyával összegtől függetlenül minden esetben, amikor csak tehetik - derül ki az UniCredit saját ügyfelei körében végzett kutatásából.

2016. január 27. szerda, 16:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az UniCredit 1100 fős, saját ügyfelei körében végzett nem reprezentatív felmérése szerint nem a technológiai újdonságokat naponta használó Y generáció (1980 és 1995 között születettek) tagjai, hanem a 45 év felettiek használják legszívesebben bankkártyájukat vásárlásaik kifizetésére.

A válaszok alapján a 30 év alattiak negyede inkább fizet készpénzzel, ha elegendő van náluk. Ők a mindennapokban ritkábban használják a kártyájukat, amikor viszont igen, akkor gyakrabban vásárolnak vele az interneten. Velük ellentétben a 45-60 évesek háromnegyede a vásárlás összegétől függetlenül, amikor csak teheti, kártyával fizet. Ez a korosztály végigkövette a bankkártyák elterjedésének időszakát, és nemcsak megszokta, de meg is szerette a használatukat. Nem véletlen, hogy az átlagnál jóval magasabb közöttük azoknak az aránya, akiknek három vagy több bankkártyájuk is van. A hatvan év felettiek is szívesen \"kártyáznak\", ám ők az összegtől függően választják meg a fizetési módot: kisebb vásárlásaikat készpénzzel, a nagyobb összegűeket kártyával egyenlítik ki.

Hol, mennyiért, mit?

A megkérdezettek több mint kétharmadánál a választott fizetési mód nem függ az összegtől. Akiknél ez mégis szempont, azok körülbelül 11 ezer forinttól fizetnek kártyával.

A megkérdezettek a szupermarketben intézett nagybevásárlásokat, a műszaki cikkeket és a benzinszámlát fizetik leggyakrabban kártyával. Kultúrára és utazásra ugyanakkor inkább készpénzt költenek: színházban, moziban, kávézóban, illetve pályaudvarokon vagy taxiban kevesebben veszik elő a plasztikot. Érdekes adat, hogy a gyógyszertárakban a válaszadók gyakran fizetnek érintőkártyával, ahol a kártya így nem kerül ki a gazdája kezéből.

Nagyok a régiós különbségek

A keleti országrészben volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik saját bevallásuk szerint nem szeretnek kártyával fizetni. Ugyanakkor itt a megkérdezettek 15 százaléka nyilatkozta, hogy a nagy összegű vásárlásaiknál inkább a bankkártyát részesítik előnyben, míg Nyugat-Magyarországon ez az arány csak 11 százalék.

Nyugaton egy kicsit többen fizetnek összegtől függetlenül bankkártyával, mint keleten. Míg a keleti régióban átlagban 17 ezer forint felett, addig nyugaton már 7 ezer forint felett is a bankkártyát veszik elő. Mindkét csoport kártyahasználati gyakorisága jelentősen elmarad a budapesti és Pest megyei adatokhoz képest, amiben valószínűleg az is közrejátszik, hogy a vidéki kisebb boltokban még mindig kevesebb a kártyaterminál - derül i az UniCredit felméréséből.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet