BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikus megszorítások az orosz űrprogramban

Az év elején tervezettnél a felénél is kevesebb pénzből kell gazdálkodjon a következő tíz évben az orosz űrprogram.

2015. december 1. kedd, 22:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Roszkozmosz, az orosz űrhivatal a következő 10 évben csak 1,5 ezer milliárd rubel (22,5 milliárd dollár) támogatást kap a kormánytól, ami az év elején ígértnek a felét sem éri el. A szövetségi űrprogram 2016-2025-re 3,4 ezer milliárd rubelt ígért a hivatalnak, de az ország egyre súlyosabb gazdasági helyzete tavaly óta egyre több módosítást kényszerített ki. A Roszkozmosz igazgatója, Igor Komnarov szerint \"optimalizált programjuk\" már csak 1,4 milliárdot kér a kormánytól, a további 115 milliárd rubelt közelebbről meg nem határozott projektekből várják.

Ugyanakkor Vlagyimir Putyin elnök utasította az űrprogramok vezetőit: hozzanak intézkedéseket annak biztosítására, hogy Oroszország a kereskedelmi műhold-felbocsátásokban és az ember vezette űrrepülésekben a világ vezetői között maradjon - jelentette a TASZSZ. A gazdasági szektorban ugyanis most egyre inkább fenyegetik az orosz pozíciókat az amerikai kereskedelmi társaságok által kínált szolgáltatások.

Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes, az orosz világűr- és hadiipar felelőse már riadót fújt, kijelentve: drasztikus reformokra van szükség ahhoz, hogy ne veszítsék el a kereskedelmi űrpiac 40 százalékát. Ehhez a fejlesztésen kívül az is szükséges - miután az eddig igen megbízható orosz hordozó rakéták megdöbbentő sűrűséggel zuhantak le -, hogy versenyképesek maradjanak - hangsúlyozta Putyin. A reform jegyében egyetlen monstrumba vonják össze a Roszkozmoszt és az űripar vállalatait - közölte Rogozin.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet