BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot bukhatnak a horvát bankok

A svájci frank alapú hitelek eurósításával 6 milliárd kunát (261 milliárd forintot) veszíthetnek a pénzintézetek a Horvát Nemzeti Bank (HNB) számításai szerint - közölte a Poslovni Dnevnik gazdasági napilap szerdán.

2015. augusztus 26. szerda, 11:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank azután állt elő az összeggel, miután Branko Grgic, a kormány alelnöke kedden bejelentette, szeptemberben törvényjavaslatot nyújtanak be a parlamentnek a svájci frank alapú hitelek euróra váltásáról. Az alelnök elmondta, hogy hosszútávon kívánják megoldani a svájci frank alapú hitelesek problémáját. Utalt rá, hogy még 2014-ben csökkentették a hitelek kamatát, 3,23 százalékra, továbbá ez év januárjában egy évre rögzítették a svájci frank átváltási árfolyamát is.

\"Abszurd, hogy az adósoknak 8 vagy 9 évnyi törlesztés után is magasabb a tőketartozása, mint az eredetileg felvett hitel kuna összege\" - hangoztatta. Emlékeztetett arra, hogy a pénzintézetek elegendő időt kaptak arra, hogy a hitelesekkel közösen megoldást találjanak a problémára. Mivel ez nem történt meg, a kormánynak politikai döntést kellett hoznia.
Boris Lalovac pénzügyminiszter a horvát közszolgálati rádió szerda reggeli műsorában elmondta: a svájci frank alapú hitelek euróra váltása az aktuális piaci árfolyamon történik, azzal a kamattal, amely a hitelfelvétel időpontjában volt érvényes.

\"A hiteleket azért nem válthatjuk át azon az árfolyamon, amely a kölcsönszerződés megkötésének időpontjában volt aktuális, mert ezt már Magyarország megpróbálta, de az erre vonatkozó kormányrendelete megbukott az európai bíróságokon\" - mondta. Az intézkedések nem vonatkoznak azokra a hitelekre, amelyeket már visszafizettek - tette hozzá.

A miniszter kijelentette: a hitelintézeteknek három hónapjuk van arra, hogy átváltsák a kölcsönöket, a költségeket pedig saját maguknak kell állniuk, amit adókedvezmény formájában leírhatnak.

Ezt a harcot nem nyerhetik meg - mondta, majd hozzátette: \"a bankok alakítják az árfolyamkockázatot, és a bankok be is biztosítják magukat ellene, hisz ezért fizetik őket\" - fogalmazott a miniszter.

A horvát bankok egyesülete nem kívánt nyilatkozni. Mint mondták: hivatalosan még nem kapnak értesítést a döntésről, és a tervezetet sem látták.

A svájcifrank-hitelesek egyesülete elégedett a kormány döntésével. Horvátországban 53 ezer frankhiteles van, mindennaposak a kilakoltatások. Az érdekvédelmi szervezet korábban azt követelte, hogy a magyar modellhez hasonlóan a devizaalapú hiteleket Horvátországban is váltsák át a nemzeti fizetőeszközre. A pénzintézetek azonban erre nem voltak hajlandók. Nyolc hónapon keresztül próbáltak egyezkedni a bakokkal, de nem sikerült megegyezésre jutniuk.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet