BUX 138979.68 -0,23 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Itt a meglepő ötlet a görögök megmentésére

Elérkezett az a pillanat Görögország számára, amikor meg kell tennie a saját deviza bevezetésének merész lépését - javasolja Hans-Werner Sinn, a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének az elnöke.

2015. július 6. hétfő, 15:52

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

\"A drachmát azonnal be kell vezetni, mint virtuális devizát\" - fogalmaz az ifo intézet MTI-hez eljuttatott közleményében a neves közgazdász professzor. \"Az országban minden üzleti szerződését, beleértve a külföldiekkel szemben fennálló adósságot is át kell konvertálni drachmára. Ezzel a kormány és a bankok azonnal fizetőképessé válnának\" - javasolja Hans-Werner Sinn.

Az euróvezeti országoknak ezzel párhuzamosan egyáltalán nem kell arra törekedniük, hogy begyűjtsék a görögök kezében forgó euró készpénzt, a görögök azt továbbra is használhatnák készpénzes fizetésekre, bár az árakat már drachmában kellene feltüntetni.

\"Miután az EFSF-mentőalap fizetésképtelennek nyilvánította a görög kormányt, a bankokat is fizetésképtelennek kell tekinteni\" - fejti ki az ifo elnöke közleményében. A jelenlegi helyzetben az Európai Központi Bank (ECB) már nem engedheti meg, hogy a görög jegybank tovább finanszírozza a kereskedelmi bankokat. Ami természetesen a gazdaság leállásával jár együtt, hacsak nem születik megállapodás egy új pénzügyi mentőcsomagról, vagy Görögország vissza nem tér a drachma használatára. Mivel azonban joggal feltételezhetjük, hogy egy mentőcsomagról minden további tárgyalás csak időpocsékolás lenne, Görögországnak nincs más választása, be kell vezetnie a saját devizát - mondta Hans-Werner Sinn.

Miután bevezetését követően a drachma rohamos leértékelődésen esne át, akár már egy vagy két éven belül is lendületes gazdasági növekedés köszönthetne be Görögországban, mivel a lakosság kevesebb importcikket vásárolna és fellendülne a turizmus is. Ilyen feltételek mellett az országból elmenekült tőke is szívesebben térne vissza.

\"Az euróövezeti országoknak mindemellett bőkezű pénzügyi támogatással, elsősorban a legszegényebb rétegeknek nyújtott humanitárius segélyekkel kellene megkönnyíteni az átmenetet. Görögországnak fel kellene kínálni az euróövezetbe való visszatérés lehetőségét is egy későbbi időpontban, egy adott árfolyamon\" - javasolja Hans-Werner Sinn.

Az ifo elnöke szerint \"a görögöknek maguknak is bőven van pénzük, egy ekkora ország esetében mintegy 120 milliárd euróval bátran lehet számolni. Ez a pénz azonban nagyon egyenlőtlenül oszlik meg és egyébként is kimentették már az országból. Egy szocialista kormánytól pedig igazán elvárható lenne, hogy maga teremtse elő a humanitárius katasztrófa elkerüléséhez szükséges pénz egy részét\" - fogalmazott a müncheni ifo gazdaságkutató intézet hétfőn publikált közleményében Hans-Werner Sinn, az intézet elnöke.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet