BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hozzányúlnának a benzinárhoz a szlovének

A szlovén állam az utóbbi néhány évben elvesztette a jövedéki adóból származó bevétele tíz százalékát a tartósan magas üzemanyagárak miatt, ezért a kormány elrendelte az adminisztratív árszabályozás felülvizsgálatát – közölte a Poslovni Dnevnik horvát napilap kedden.

2015. június 9. kedd, 11:24

Fotó: Napi Gazdaság / Kummer János
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az átalakításra a ljubljanai közgazdasági egyetem dolgoz ki egy tanulmányt, amelybe először a gazdasági kamara nyerhet betekintést, majd a javaslat a kormány elé kerül - írta a lap. A cikk szerint két megoldás lehetséges: az egyik csökkenti a jövedéki adót a kőolajszármazékokra, a másik kormányszabályozás nélküli szabad árat engedélyez. A jelenlegi gyakorlat szerint a kormány kéthetente, a kőolaj világpiaci árához, valamint a dollár és az euró árfolyamához alakítja az üzemanyagárakat.

A Delo szlovén napilap arról cikkezett, hogy a Szlovénián átutazók inkább a környező országokban tankolnak, de sok szlovén állampolgár is átjár a szomszédba üzemanyagért. Egy-egy tankoláson így akár 10 eurót is lehet spórolni, a kamionosok pedig ennél többet is megtakarítanak.

Szlovéniában a benzin 1,364 euróba, a gázolaj 1,252 euróba kerül. Ausztriában 6,5 százalékkal, Magyarországon 9 százalékkal olcsóbb az üzemanyag Szlovéniához képest. Horvátországgal közel azonosak az árak, Olaszországban pedig valamivel magasabbak.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet