Elhalványulni látszik annak esélye, hogy az idén jelentősen csökkenjen a nyersolaj ára, ami magával húzhatná az üzemanyagok árát is - idézte az egyik legismertebb európai árupiaci elemzőt a CNBC. Az év második fele az árak stabilitását hozhatja - derült ki Michael Wittner, a Société Générale (SocGen) vezető elemzőjének szavaiból. A nagyobb árkorrekció lehetőségének esélye a következő hetekben mérséklődni fog.
Először is március-május az évnek az a szakasza, amikor az egész évi olajellátás alapja felépül, és ez eddig nem nyomta le az árakat. A tartalékok felhalmozódását féken tarthatja, hogy az európai finomítókban véget érnek a karbantartási munkák, így felpörög a finomítás, és ugyanez várható az USA-ban is. Némileg bizonytalanná teszi ezt a várakozást, hogy az Atlanti-óceán térségében nagy könnyűolaj-felesleg alakult ki.
Idén stabil, jövőre pity
A SocGen mindezek alapján azt jósolja, hogy 2015 második negyedévében, azaz lényegében a nyáron a londoni Brent jegyzése átlag 60 dollár/hordó lesz - szemben május eleji 65 dollár feletti árral -, majd a negyedik negyedévben hordónként 65 dollárra megy fel az ár. Az észak-amerikai WTI szabvány ára július-szeptemberben 55 dollár/hordó körül ingadozhat, ami az év utolsó három hónapjára 59 dollárra kúszhat fel. Jövőre viszont árcsökkenés jöhet, mert az idei befektetéseknek köszönhetően újabb olajpalakutak állnak üzembe az USA-ban.
A francia bank előrejelzésében szereplő kicsi árcsökkenést támaszthatja alá, hogy a piacon továbbra is érezhető a túlkínálat - derül ki Vandana Hari tőzsdei szakíró szavaiból. A készletek nagyok, miközben a kereslet sehol sem mutatja az erősödés jeleit. A Jemen körüli csetepaté enyhülése és az USA gazdaságának erősödése szintén lefelé nyomja az árat - az előbbi enyhíti a geopolitikai feszültséget, az utóbbi erősíti az olajüzletek elszámoló valutáját, a dollárt.
Éppen az utóbbi hatás miatt csökkent pénteken 66-67 dollár/hordóra a Brent jegyzése. A befektetőket az sem befolyásolta, hogy egy iráni hadihajó a napokban az Arab-öbölben tüzet nyitott egy szingapúri zászló alatt futó hajóra. Egy ilyen incidens máskor meglökte volna az árat, hogy ez most nem következett be, az arra utal, hogy kezd kifutni lendületéből a négy hónapja tartó áremelkedés - vélik Commerzbank elemzői.
A jó ég tudja
Eközben egyelőre továbbra is talány, hogy Szaúd-Arábia vezetői készek-e elszánni magukat arra, hogy az ország olajkitermelésének visszafogásáról döntsenek. Ez egy csapásra feltornászná az olaj árát - derül ki a CNBC összefoglalójából. Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter, a világ olajiparának minden bizonnyal legbefolyásosabb vezetője A múlt héten arra célzott, hogy az égiek kezébe teszik le a piac \"szabályozását\". Senki sem határozhatja meg az árak alakulását, csak Allah - fogalmazott. Annyit még hozzátett ehhez, hogy egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy hamarosan az iráni kínálat is megjelenhet a világpiacon.
Hadd jöjjenek az irániak!
A szakértők egyetértenek abban, hogy ha a perzsa ország atomprogramjával kapcsolatos megállapodás életbe lép, akkor feloldhatják az Irán-ellenes szankciókat, így elindulhat az olajexport, ami tovább fogja növelni a piaci túlkínálatot. Főként az óriási kínálat, illetve részben a viszonylag gyenge kereslet áll a hátterében annak, hogy a tavaly júniusi 114 dollár/hordós árról januárra 40 dollárra zuhant a fekete arany ára, majd az elmúlt hónapban visszajött 60-70 dollár közé. Az utóbbi hátterében azonban nem a kínálat csökkenése vagy a kereslet erősödése állt, hanem az amerikai olajpala-kitermelő kutak számának visszaesése, illetve a közel-keleti geopolitikai feszültség erősödése.
Pénzügyi központ épül
Úgy tűnik, a szaúdiak fontosabbnak tartják gazdaságuk átalakítását, mint az olajárak manipulálását. Június közepén 575 milliárd dollárosra tervezett tőzsdét nyitnak a külföldi befektetőknek. Egyetlen megkötésük az lesz, hogy egyetlen külföldi befektető sem tarthat majd kezében a teljes piaci érték tizedénél többet.
Szakértők szerint az új lehetőség legalább 50 milliárd dollárnyi közvetlen működőtőke-befektetést vonzhat az országba rövid távon, feltéve, hogy a világ vezető indexeire is lehet majd üzleteket kötni. A szaúdi vezetés szerint jól kiépült tőkepiaccal és érdekes vállalatokkal várják a külföldieket, akik magukkal hozhatják kifinomult, átlátható értékpapír-piaci kultúrájukat. Így igazi win-win helyzet alakulhat ki, azaz mindenki nyer az üzleten.
A győzelmi jelentést alátámasztja az International Energy Agency (IEA) tanácsadó cég jelentése, amely szerint az alacsony ár miatt 60 százalékkal esett az USA-ban az olajpalakutak száma. Az amerikai olajpala-kitermelés áprilisban megbicsaklott, ami véget vetett az évek óta tartó sikersorozatnak - vélik a szervezet szakértői. Az IEA ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az OPEC-en kívüli olajtermelők egy része is pumpálja a csövekbe, ami belefér, ezért korai lenne kijelenteni, hogy a kartell sikerrel védte meg piaci részesedését. A szervezet az árak január óta tartó emelkedésének folytatódását jósolja. A május közepén a londoni Brentért hordónként 68 dollárt kellett adni.
