Zeman az orosz tévé első csatornájának nyilatkozva beszélt erről, interjújából hétfőn idéztek orosz hírügynökségek honlapjukon. \"Szerintem a legfontosabb, hogy megértsük, Ukrajnában egyszerűen polgárháború van. Nem kell valamilyen vágyalmokat kergetnünk a (Kijevnek szánt) támogatásról, ide értendő Ukrajna gazdasági támogatását, mert polgárháború körülményei között a gazdasági segítség teljesen értelmetlen\" - mondta Zeman.
Az ukrán válság rendezésében a legelső feladat az \"ukrán-ukrán\" kiegyezés, és csak a következő lépésnek kell lennie a gázmegállapodásnak és a csődhelyzet elkerülésének, amelynek valós a kockázata az államfő szerint. Leszögezte, hogy a csődhelyzet elkerüléséhez meg kell állítani a polgárháborút.
Milos Zeman ismét bírálta az Oroszország ellen bevezetett uniós szankciókat, és felhívta a figyelmet arra, hogy távolról sem ő az egyetlen európai vezető, aki szkeptikusan viszonyul Brüsszel szankciós politikájához. Azt mondta, hogy a szankciók az úgynevezett \"loss-loss\" stratégiát követik, amikor mindenki veszít, és senkinek sem származik belőlük semmilyen előnye.
A műsorvezető megjegezte, hogy Csehország az utóbbi időben külön álláspontot képvisel az ukrán válsággal és az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatosan. Azt firtatta, hogy Prága érez-e emiatt nyomásgyakorlást Washington részéről. \"Nemcsak Csehország, hanem Szlovákia, Magyarország, és - úgy tűnik - még Ausztria is\" - mondta a kérdésre válaszolva Zeman. Felhívta a figyelmet arra, hogy Robert Fico szlovák kormányfő még Prágánál is hangosabban fejezi ki bizalmatlanságát a szankciók iránt, és más európai országok is ingadoznak.
