BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Steinmeier: Európa áll a német külpolitika középpontjában

Németország aktív, de az Európai Unió törekvéseihez igazodó külpolitikát folytat - hangsúlyozta a német külügyminiszter hétfőn Berlinben a külképviseleti vezetők konferenciáján.

2014. augusztus 25. hétfő, 16:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Frank-Walter Steinmeier a háromnapos konferenciát megnyitó beszédében kiemelte, hogy Európa a német diplomácia \"fix pontja\", és \"aktív német külpolitika csak Európában és Európa által létezhet\".

\"Téved, aki azt gondolja, hogy Németország egyedül megoldhat akár csak egyetlen gondot is a világon. Csak a partnereinkkel együtt és a szövetségi rendszereinkben lehet súlyunk\" - mondta a német külügyminiszter.

A külügyminisztérium honlapján közzétett beszéd szerint hangsúlyozta: a kétpólusú világrend \"elsüllyedt\", de új rend még nem alakult ki. A világ új rendet keres, és ebben a folyamatban \"a mi rendszerünk, a liberális demokrácia heves és egyre élesebb versenyben van\".

Ezt jelzi, hogy a következő évtizedben Kína lesz a világ legnagyobb nemzetgazdasága, így évszázadok óta először kerül nem nyugati, nem angol nyelvű és nem demokratikus berendezkedésben élő nemzet az első helyre, \"és az Európai Unióban is vannak erők, amelyek a nehézkesnek és gyengének nevezett demokrácia bukását hirdetve indulnak szavazatvadászatra\" - mondta a szociáldemokrata politikus.

Visszatért a háború és béke kérdése

Ugyanakkor \"nemcsak a mi sajátos államformánkat, a liberális demokráciát\" teszi próbára a változó világ, hanem magát \"az államiság eszméjét\" is, hiszen az államok sérülékenysége és sodródása a teljes bukás felé a Szíria és Irak közötti térség mellett Afrikában is megfigyelhető - folytatta. Az ukrán válsággal pedig \"visszatért Európába a háború és béke kérdése\", és Oroszország megkérdőjelezi a kontinensen meghúzott határokat - mondta.

Rámutatott, hogy a válságövezetek minden eddiginél közelebb vannak Németországhoz, és Németországot minden eddiginél sűrűbb hálózat köti össze a világgal, így a válsággócokkal is.

Ebben a helyzetben Németország számára \"létszükséglet\" az \"okos és aktív\" külpolitika. Erre kötelez \"a partnereinkkel közösen viselt felelősség és a saját érdekünk\" - mondta a német külügyminiszter. Hozzátette: a diplomáciának a problémák megoldására kell törekednie, ezért a külképviseleti vezetőknek és a minisztériumi vezetőknek a helyzetelemzés mellett megoldási javaslatokat is ki kell dolgozniuk.

A rendszerek versenye elindult

A \"rendszerek versenye\" elindult, és \"új, magabiztos versenyzők jelentek meg, akiknek a politikai felfogása rendszerint nem felel meg az európai demokrácia westminsteri eszményeinek\", de \"a mi nyugati demokráciánk egy valamiben előttük jár: abban, hogy képes felülvizsgálni és megújítani saját magát\" - mondta Frank-Walter Steinmeier.
\"Ez az erősségünk a drámai gyorsasággal változó világban, amelyben egyre inkább a tanulási és alkalmazkodási képesség\" határozza meg a sikert - emelte ki a német külügyminiszter. Hangsúlyozta: meg kell őrizni azt, ami \"erőssé és vonzóvá teszi a világban az \'európai modellt\', jelesül a sajátos kapcsolatot a szabadság és az összetartás, a piacgazdaság és a jóléti állam, és a versenyképesség és a szociális kiegyenlítés között\".

MTI
MTI

Ez is érdekelhet