BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Katasztrofálisan nő a közalkalmazottak száma Horvátországban

Miközben egyre csökken a magánszektorban dolgozók száma, az államiban folyamatosan növekszik. (Képünk illusztráció)

2014. augusztus 2. szombat, 11:13

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár az egymást követő horvát kormányok a közalkalmazottak számának csökkentését ígérték, a valóságban az folyamatosan nő - írta a Croatian Times. A válság 2008-as kezdete óta a Lider üzleti hetilap számításai szerint az állami alkalmazottak száma 6 százalékkal emelkedett, miközben a magánszektorban 16 százalékkal zuhant. Az állami alkalmazottak számát katasztrofálisnak tartják az ország gazdasága szempontjából, amiben meghatározó szerepet tulajdonítanak a politikai pártoknak, amelyek biztos állást akarnak híveiknek.

Ezt azért tartják rendkívül veszélyesnek az elemzők, mert az idei költségvetésnek (is) a legnagyobb kiadási tétele a közalkalmazottak fizetése - a 272 milliárd dinárból 112 milliárd. (Ennél csak 16 milliárddal kevesebb megy el a nyugdíjakra.)

Az újvidéki Magyar Szó szerint az a lényeg, hogy a közszférában fizetést élvező 750-780 ezer ember közül ugyan 100 ezer felesleges, de még terv sem készül elbocsátásukra. Az előző kormány a következő két évre korlátozta az új munkahelyek létesítését a közszférában, és bizottságot hozott létre, amely dönthet a dolgozók felvételéről. A korlátozás értelmében öt megszűnő munkahelyre egy új munkahely létesítése juthat, kivételes esetek azonban lehetnek - és úgy tűnik, ezekből egyre több van.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet