BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdokat keresett az unión Románia

Románia uniós tagságának most elkészült mérlege szerint az ország igencsak jól járt csatlakozásával.

2014. augusztus 1. péntek, 17:32

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Románia 2007-es csatlakozása óta 14,4 milliárd euróval több pénzt kapott az Európai Uniótól, mint amennyit a közösségnek befizetett - áll a bukaresti pénzügyminisztérium által most kiadott jelentésben. Az ország mintegy 10,2 milliárd eurót adott be a közösbe, ahonnan 24,6 milliárdot kapott. A befolyt uniós pénzekből a legtöbb, 9 milliárd euró a strukturális és kohéziós alapokból jött, 5,9 milliárdot kapott a mezőgazdaság, 5,6 milliárdot a vidékfejlesztés és a halászat. A támogatások mellett plusz haszon, hogy jelenleg már a román export 70 százaléka az uniós országokba irányul.

Az igen pozitív adat meglehetősen meglepő, mert az uniós pénzek felhasználásában Románia a leggyengébbek között van - a rendelkezésére álló összegeknek csupán 25 százalékát tudta igénybe venni, miközben Magyarország és Lengyelország mintegy 60, a balti államok több mint 70 százalékot. Bukarest a legtöbb pénzt sztrádaépítésre kérte, amelyek közül egyet sem sikerült befejezni.

A pénzek lehívását az is nehezítette, hogy az átlagot jóval meghaladó csalások miatt (ebben csak az olaszok előzik meg Romániát) az Európai Bizottság többször is befagyasztotta az átutalásokat.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet