BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leállították az atomerőmű bővítését a csehek

Nem bővítik a dél-csehországi temelíni atomerőművet - döntött csütörtöki ülésén a létesítmény tulajdonosa, az állami CEZ energetikai cég.

2014. április 10. csütörtök, 13:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A CEZ néhány éve mintegy 10-15 milliárd dollár értékű pályázatot írt ki az atomerőmű bővítésére, két újabb, egyenként 1200 megawatt teljesítményű reaktor építésére.

A tender jelenlegi, végső szakaszában az amerikai Westinghouse és a cseh-orosz MIR.2000 konzorcium maradt versenyben. A végső döntést az idén kellett volna meghozni. Az eredeti elképzelések szerint a jövő évtől 2025-ig tartott volna a bővítés. A reaktorok élettartama mintegy 60 év lett volna.

A CEZ azért döntött úgy, hogy nem bővítik a létesítményt, mert az állam nem vállalt garanciát az építkezésre. A kormány arra hivatkozott, hogy az komoly kihívást jelentene a költségvetésnek és az adófizetőknek.

Az elektromos energia nagykereskedelmi ára több mint 50 százalékkal csökkent az euróövezeti válság kezdete óta, ami Európa-szerte visszavetette az új atomerőművi kapacitásbővítési terveket.

A CEZ árfolyama a prágai értéktőzsdén a csütörtöki bejelentés után két százalékkal 558,40 koronára emelkedett.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet