BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Renzi szombaton mutatja be az új olasz kormányt

Szombaton mutatja be kormányát, majd hétfőn bizalmat kér a parlamentben Matteo Renzi, Olaszország kijelölt miniszterelnöke.

2014. február 19. szerda, 16:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Renzi két napig tárgyalt a parlamenti pártokkal, az egyeztetések szerdán az 5 Csillag Mozgalmat (M5S) vezető Beppe Grillóval való heves vitával zárultak.

A konzultációk után Matteo Renzi bejelentette, hogy szerda este számol be Giorgio Napolitano államfőnek az eredményekről. Ezután csütörtöktől minél részletesebb és konkrétabb kormányprogramot dolgoz ki. Megismételte, hogy kormánya márciusban a prioritásnak számító munkapiaci reformnak kezd neki, április-májusban az olasz adórendszer és a közigazgatás átalakítása következik, majd az igazságügyi reform. Hozzátette, a reformok elindításának határideje Olaszország július elsején kezdődő soros EU-elnöksége lesz.

Matteo Renzi közölte, hogy kormánya a tavaly április végén alakult balközép-jobbközép koalícióval folytatódik, amelynek a balközép Demokrata Párt (PD), a Mario Monti alapította Polgári választás (Sc) és az Új Jobbközép (NCD) a tagja. A három kormánypárt szerda délután egyezteti az új kormányprogramot.

A pártokkal való találkozót az M5S delegációja zárta. Alig tíz percig tartott Matteo Renzi és Beppe Grillo éles vitája a kormányalakításról. Az interneten egyenesben közvetített megbeszélésen Grillo azt vágta a kijelölt miniszterelnök szemébe, \"akármit mondasz, nem vagy hiteles!\". A humoristából lett mozgalomvezető kijelentette, még Renzi programját sem hajlandó meghallgatni: \"nem érdekel, magamtól el sem jöttem volna, nem kormányt építeni, rendszert dönteni akarok, Itáliát megváltoztatni!\". Grillo hozzátette: Renzit a balközép vállalkozó Carlo De Benedetti és az olasz iparosok emelték hatalomra, az új kormány programja \"összetákolt\".

\"Kívül fiatal vagy, de belül öreg!\" - vágta Renzi fejéhez Beppe Grillo, aki ezek után felállt és elhagyta a találkozót. Matteo Renzi azt válaszolta, Beppe Grillo azt hiszi, tévéshowban szerepel, miközben Olaszország a problémáktól szenved. Renzi hangsúlyozta, az M5S választói jobb vezetőt érdemelnének.

A konzultációkon az Északi Liga és a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) bejelentette, hogy ellenzékben marad.

A jobbközép Hajrá Olaszország (FI) küldöttségét vezető Silvio Berlusconi elmondta, a FI ellenzékben marad, de támogatja a Matteo Renzi által vázolt gazdasági-intézményes reformokat.

Inforádió
Inforádió

Ez is érdekelhet