BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A minimálbér miatt tört ki a vita a németeknél

Németországban egy hétig sem tartott a vita nélküli együttműködés a közösen kormányzó konzervatívok és szociáldemokraták között, az első konfliktus a minimálbér 2015-re tervezett bevezetése körül alakult ki.

2013. december 24. kedd, 18:39

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az általánosan kötelező minimálbér biztosan nem feszíti szét a nagykoalíciót, de \"van még mit megbeszélnünk\" - mondta egy kedden közölt interjúban Gerda Hasselfeldt, a bajor konzervatív CSU parlamenti képviselőcsoportjának vezetője. Szerinte biztosítani kell, hogy a minimálbér miatt ne szűnjenek meg állások. Ezért alkalmazkodni kell \"a német valósághoz\", a minijob nevű munkavállalási formában dolgozók világához - mondta a politikus.

A minimálbér tervezett bevezetését kedden az országos munkaügyi ügynökség (BA) vezetője is bírálta, Heinrich Alt szerint az óránkénti legkevesebb 8,5 eurós bér vonzása árthat a duális szakképzés rendszerének, pedig éppen ennek köszönhetően rendkívül alacsony a fiatalkori munkanélküliség.

A minimálbér hatására várhatóan sok fiatal munkát vállal képzettség nélkül, ahelyett, hogy ipari tanulóként elsajátítana egy szakmát, amely biztosítja a megélhetését. Ezért a 18 éven aluliakat ki kell vonni a minimálbér hatálya alól - fejtette ki a BA vezetője egy lapinterjúban.

A CSU más kivételeket is szorgalmaz. A párt elnöke, Horst Seehofer bajor kormányfő a hét végén egy nyilatkozatásban kifejtette hogy mentesíteni kell a gyakornokok, a szezonális munkások és nyugdíj mellett dolgozók munkáltatóit is a minimálbér megfizetése alól, különben nem a foglalkoztatottság emelkedik tovább, hanem a munkanélküliség.

A CDU/CSU pártszövetség koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) elutasította a bajor konzervatívok felvetését, így a december 17-én megalakult új német kormányban már az első héten kialakult az első konfliktus. A konzervatívok soraiban egyesek igyekeznek kibújni a megállapodás alól, \"de kivételek így sem lesznek\" - szögezte le Andrea Nahles munkaügyi miniszter, az SPD politikusa. \"A törvényben rögzített minimálbér nélkül nem lenne nagykoalíció, ezért garantálom, hogy 2017. január 1-je után senki sem keres óránként 8,5 eurónál kevesebbet Németországban\" - mondta a miniszter.

A koalíciós szerződés alapján a minimálbér 2015-től lesz kötelező, de a 2017-ig még érvényben lehetnek alacsonyabb bérekről szóló megállapodások. Jelenleg a német munkavállalók nagyjából 17 százaléka keres kevesebbet óránként bruttó 8,5 eurónál. A volt NDK területén minden negyedik munkavállaló órabére elmarad ettől az értéktől.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet