BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reformokat akar az újjáalakult szerb kormány

Átalakult, és megújult gazdaságpolitikát hirdet a szerb kormány.

2013. szeptember 16. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ivica Dacsics szerb miniszterelnök 13 hónappal létrejötte után gyökeresen átalakította kormányát, amelynek 11 új tagja lett, új kézbe kerültek a pénzügyek és a gazdaság is. Az ország bruttó hazai terméke tavaly 1,7 százalékkal esett, miközben a munkanélküliek aránya 25 százalékra emelkedett. Ebben a helyzetben elengedhetetlen gyökeres változásokat elérni.

Az új pénzügyminiszter, Lazar Krsztics szeretne megállapodást kötni a Nemzetközi Valutaalappal, elsősorban a külföldi befektetők bizalmának visszaszerzése érdekében. Szükség is volna rá, mert bár a kormány erre az évre 4,7 százalékos költségvetési hiánnyal számol, az elemzők ennél többet várnak, az államadósság pedig eléri a GDP 65 százalékát. A miniszter még nem döntött, hogy sor kerül-e még ebben a hónapban az elődje által tervezett 1 milliárd eurós kötvénykibocsátásra. A Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy az adórendszer és az állami szektor átfogó reformjára készül, s hadat üzen az üzleti életet fojtogató bürokráciának. Csökkenteni, illetve megszüntetni tervezi több mint száz állami vállalat támogatását, amelyek évente 750 millió eurójába kerülnek a kormánynak. Ugyanakkor hangsúlyozta a társadalmi igazságosság fontosságát, különös tekintettel a munkanélküliségre.

Szasa Radulovics, az új gazdasági miniszter szerint az egyik legfontosabb cél a foglalkoztatás növelése, ez lesz a kormány tevékenysége sikerének egyik legfontosabb mutatója. A Tanjug hírügynökségnek igencsak kiábrándító képet festett az ország helyzetéről. Mint mondta, a gazdaság lassan összeomlóban van, a vállalatok óriási része csődbe ment és megy, súlyosak a likviditási gondok. Katasztrofálisnak bizonyult az eddigi privatizáció: semmit sem ruháztak be a termelés fejlesztésébe, az export fellendítésébe, az innovációba, a versenyképesség javításába, így nem is nőhetett a munkahelyek száma. Kedvezőtlen az adórendszer is, amely túlterheli az élőmunkát, az értelmetlen előírások és szabályok dzsungelében pedig alig lehet eligazodni. Véleménye szerint a kormány a legnagyobb segítséget az adók csökkentésével nyújthatja a gazdaságnak.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet