A villanyerőművek fejlesztése Lengyelországban elmaradt a fogyasztás jövőben várható növekedésétől, így néhány éven belül áramhiány léphet fel. Stagnál a lengyel árampiac, az idei fogyasztás nagyjából azonos lesz a tavalyi közel 160 ezer gigawattórával, annak ellenére, hogy júliusban csökkent az áram ára. Ennek oka egyértelműen a gazdasági növekedés lassulása, amiben kisebb pozitív változás várható jövőre, de nagyobb növekedésre csak 2015-ben lehet számítani − mondta a Tauron Csoport elnöke, Dariusz Lubera. A Money.pl, a vezető varsói gazdasági hírportál emlékeztetett, hogy hasonló folyamat ment végbe Nyugat-Európában is.
Nagyobb probléma, hogy − mint a krynicai gazdasági fórumon elhangzott − akár már három-négy év múlva áramhiány léphet fel, ha nem kezdenek jelentős beruházásokba. A jelenleg működő villanyerőművek többsége 30-40 éves, újak építése pedig nem fizetődik ki a túlságosan alacsony árak miatt. Ráadásul ezen a területen igen magasak a beruházási költségek, és az építkezések évekig tartanak. Az opolei erőmű két új blokkjának kiépítése becslések szerint forintban számítva megközelíti a 800 milliárdot. Mivel a befektetés kifizetődése megkérdőjeleződött, a PGE energetikai cég vissza akart lépni a projekttől, de Donald Tusk miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány meg fogja találni a módját és a forrásokat ahhoz, hogy megvalósuljon az erőmű bővítése. A két új blokk egyenként 900 megawatt áramot fog szolgáltatni, és húszéves szállítási szerződést írtak alá a Kompani± Weglowa szénbányatröszttel azok üzemanyag-ellátásáról.
