A cseh katolikus egyház több mint 11 ezer ingatlanra jelentette be igényét, ez teszi ki az összes vallási szervezet kívánságainak túlnyomó többségét. A prágai parlament a kormány kezdeményezésére tavaly novemberben fogadta el a restitúciós törvényt, amely 2013 kezdetével lépett hatályba. Ennek értelmében 16 egyháznak 75 milliárd korona értékben adnak vissza a háború után államosított ingatlanokat és három évtized alatt 59 milliárd korona kártérítést fizetnek − emlékeztetett a The Prague Post. Mind az ingatlanok, mind a pénz 80 százaléka a katolikus egyházat illeti.
A vallási szervezetek egy évet kaptak, hogy benyújtsák kárpótlási igényeiket, amit megnehezít, hogy dokumentálni kell az ingatlanok államosítás előtti tulajdonjogát, mivel az iratok jó része a háború és a vagyonelkobzások zűrzavarában, más része a 2002-es nagy árvízben eltűnt. Az igazolásokban az egyházak számíthatnak a történészek és az állami hivatalok, archívumok, levéltárak segítségére. Dominik Duka prágai érsek szerint az ingatlanok visszaadása lehetővé teszi, hogy a katolikus egyház iskolákat és kórházakat hozzon létre.
Az Európa leglaicizáltabb társadalmának tartott csehben erős ellenállásba ütközött a restitúció, így nem véletlen, hogy az egyházak kárpótlására az egykori szovjet tömb szocialista országai közül utolsóként kerül itt sor. A cseheknek csak 10 százaléka katolikus, és a közvélemény-kutatások szerint a lakosság többsége ellenzi a kárpótlást. A folyamat ellenzői újabban azt is felvetették, hogy a korrupció veszélye is fennáll az óriási vagyonok visszaadása kapcsán. A CTK hírügynökség beszámolója szerint az állami földhivatalhoz eddig (az épületektől függetlenül) 15 354 földterület visszaadására érkezett be igénylés, de számos erdőt is visszakövetelnek.
