Nagyra értékelem az ötletességet és patrióta lelkesedést, amellyel ennek az üzemnek a vezetői és alkalmazottai lefektették a modern mobiltelefonok gyártásának alapjait − mondta Kim Dzsong Un, az észak-koreai sztálinista rendszer vezetője azon a gyárlátogatáson, amelyen a hivatalos KCNA hírügynökség szerint megtekintette a hazai fejlesztésű mobiltelefonok gyártását. Az ország nem hivatalos himnuszaként számon tartott népdalról Arirangnek keresztelt készülék a Google Android operációs rendszerét használja és a tudósítás szerint teljesen az ország határain belül készül. Észak-Koreában 2008-ban jelentek meg a mobilok, az egyetlen szolgáltató az egyiptomi Orascom. A cég ebben a hónapban jelentette be, hogy már kétmillió ügyfele van. Az észak-koreaiak nem indíthatnak és fogadhatnak külföldi hívásokat, az országban tartózkodó látogatók nem érhetők el kívülről.
A szakértői blogok szerzői azonnal megkérdőjelezték a KCNA jelentését. Egyikük a háttér alapján úgy véli, hogy Kim Dzsong Unt ugyanabban az üzemben filmezték, amelyet apja még az ország lapostévé-gyáraként látogatott meg. A megfigyelők lehetségesnek tartják, hogy kínai alkatrészekből helyben szerelik össze a telefonokat, vagy hogy a kész mobilokat a tévében látható gyárban csomagolják. Egy nemrégiben készült fotón az észak-koreai vezér éppen egy kínai HTC okos mobilon beszél. Négy éve az azóta elhunyt venezuelai elnök, Hugo Chávez jelentette be, hogy kifejlesztettek egy 15 dolláros mobilt, amely meg fogja hódítani a világot.
