BUX 139140.07 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

ILO: A helyzet rossz és még rosszabb lesz

2013. január 23. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Öt évvel a globális pénzügyi válság kitörése után is mélyponton vannak a munkaerőpiacok, és nem látszanak a javulás jelei. A bizonytalan gazdasági kilátások és az elhibázott politikai válaszok akadályozzák a munkahelyteremtést − állapítja meg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Globális foglalkoztatási trendek 2013 című jelentése. Az előző két év javulása után 2012-ben ismét emelkedett a globális munkanélküliség − a 4,2 milliós növekedés negyede a fejlett gazdaságokban következett be −, 2013-ban pedig tovább nőhet.

Tavaly mintegy 197 millióan voltak munka nélkül, ami 5,9 százalékos globális munkanélküliségi rátát jelent. Mintegy 39 millióan estek ki a munkaerőpiacról, amivel 2007 óta 67 millió munkahely veszett el globálisan − mutat rá a jelentés. Az ILO szerint a 2013−14-re várt enyhe gazdasági növekedés ellenére a munkanélküliek tábora 202 milliósra bővül 2013-ban, jövőre pedig további 3 milliós emelkedés várható.

A fiatalok helyzete elég kilátástalan marad: a 15 és 24 év közöttieknek csaknem 74 százaléka van állás nélkül szerte a világon, ami 12,6 százalékos ifjúsági munkanélküliségi rátát jelent. Egyre több fiatal válik hosszú távon munkanélkülivé és valószínűleg erősödnek a regionális különbségek: a fejlett gazdaságokban némileg javul a helyzet e téren a következő öt évben, Kelet-Európa, Kelet- és Délkelet-Ázsia és a Közel-Kelet feltörekvő gazdaságaiban viszont romlik.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet