Donald Tusk lengyel kormányfő bejelentette, hogy Janusz Piechocinski lesz a miniszterelnök-helyettes és a gazdasági miniszter. Ezzel a Polgári Platform (PO) kisebbik koalíciós partnere, a lengyel parasztpárt (PSL) új vezetője átveszi elődje pozícióját. A váltást éles viták és a kedd hajnalba nyúló tanácskozás előzte meg. A váltásra azért volt szükség, mert lemondott Waldemar Pawlak, az eddigi miniszterelnök-helyettesi posztot is betöltő gazdasági miniszter, miután váratlanul megbukott az általa évtizedek óta vezetett párt kongresszusán − helyette Janusz Piechocinskit választották a PSL elnökévé.
A szavazást követően Pawlak azonnal közölte, hogy lemond a kormányban viselt valamennyi tisztségéről, bár utódja arra kérte, tartsa meg azokat. Pawlak ennek ellenére beadta lemondását, ekkor Piechocinski Donald Tusk kormányfőt kérte, hogy ne fogadja el azt. A PO számára azonban elfogadhatatlan lett volna, hogy ne koalíciós partnerének vezetője töltse be ezeket a fontos tisztségeket, ezért a kormányfő végül elfogadta Pawlak lemondását.
A következő menet sem volt könnyű: Piechocinski ugyanis olyan programmal nyert pártjában, amely szerint szét kell választani az állami és a pártfunkciókat, sőt újra akarta tárgyalni a koalíciós szerződést is, hogy az pontosabban határozza meg a hatáskörök megosztását. Tusk azonban egyértelműen leszögezte: lehetetlen helyzetet teremtene, ha a koalíciós partnerpárt vezetője nem lépne be a kormányba, hanem kívülállóként értékelné annak munkáját, és azt sem tartotta helyesnek, ha \"tárca nélküli miniszterelnök-helyettesként\" lenne tagja. Végül a PSL vezetése úgy találta helyesnek, hogy Piechocinski a koalíciós szerződés újratárgyalása nélkül foglalja el Waldemar Pawlak helyét a kormányban, az pedig beadta a derekát.
A személycserével így változatlan marad a koalíciós munkamegosztás, de ami a befektetők számára sokkal fontosabb, az eddig gazdaságpolitika is. Ezt is jelzi, hogy Piechocinski a gazdasági tárca egyetlen miniszterhelyettesét sem kívánja leváltani.
MTI/EPA
