A brit pénzügyi felügyelet (FSA) 29,7 millió font bírsággal sújtotta a UBS-t a Kweku Adoboli (képünkön balra) nevéhez fűződő tavalyi botrány miatt; mint emlékezetes, a svájci bankcsoport londoni részlegének tradere csaknem 1,4 milliárd fontnyi veszteséget halmozott fel szabálytalan tranzakcióival (Napi Gazdaság, 2011. szeptember 19.). Az FSA a rendszerében, illetve az ellenőrzésben tapasztalt hiányosságok miatt büntette meg a pénzintézetet, közleménye szerint ezek vezettek oda, hogy alkalmazottja jócskán túlléphette ügyletei engedélyezett limitjét. A 32 éves, ghánai születésű Adobolit tavaly szeptemberben tartóztatták le, a bíróság szerint az ETF-ügyleteivel kockáztató kereskedő egy-két lépésre volt már csak attól, hogy bedöntse a legnagyobb svájci bankot.
Reuters
A 2003 óta a UBS-nél dolgozó, 2006 óta traderként működő Adoboli − akit a múlt héten ítélték hét év börtönre csalásért − mindvégig azt hangoztatta a BBC szerint, hogy a bank érdekében és vezetői nyomására ment bele a veszélyes ügyletekbe, az állományt kifejezetten ösztönözték a rizikó vállalására. A UBS közleményben fejezte ki örömét amiatt, hogy \"ez a fejezet lezárult\" és arra is emlékeztetett, hogy a veszteség feltárása óta számos belső változtatást hajtottak végre, beleértve az alkalmazottak képzését, értékelését és kompenzációs rendszerét is. A botrány óta távozott a bank vezérigazgatója, Oswald Grübel, utóda, Sergio Emotti idén októberben jelentette be a befektetési banki részleg átszervezését. A UBS amúgy akár elégedett is lehet a büntetéssel, hiszen az első fokon 42,2 millió fonttal sújtották volna.
