BUX 139656.19 0,58 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra tárgyal az IMF-fel Szerbia

2012. november 14. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új készenlétihitel-megállapodásról kezdett tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) Szerbia.  Rasim Ljajic szerb kereskedelmi miniszter azt is közölte, hogy a megállapodás a befektetői bizalmat erősítendő fontos Szerbiának, így elsősorban nem a hitel nagyságrendje számít. (A helyzet így nagyban hasonlít a magyarhoz, ahol ugyanez a helyzet a kormány kommunikációja szerint.) A tárgyalásokat azután kezdték el, hogy Belgrád a központi bank függetlenségét biztosító törvényt fogadott el, és a szerb kormány a jövő évi költségvetés tervezetében 3,6 százalékra csökkentette a GDP-arányos államháztartási hiánycélját az idei 6,3 százalékról. A tavalyi deficit 4,5 százalék volt a GDP-hez mérten. Az IMF igazgatótanácsa 2011 szeptemberében hagyta jóvá az előző szerb kormánnyal kötött 1,1 milliárd eurós, 18 hónapos elővigyázatossági jellegű készenlétihitel-megállapodást. Az elszálló költségvetési hiány és államadósság miatt − még az előző kormány idején − az IMF februárban úgy döntött, hogy befagyasztja a hitelkeretet. A szerbek szándékuk szerint az államháztartási hiányt 2014-ben a GDP 1,9 százalékára, egy évvel később 1 százalékára csökkentik.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet