BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Folyamatosan mélyül a spanyol gödör

2012. október 24. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ötödik negyedéve tart már a spanyol recesszió az ország központi bankjának számításai szerint: a tegnap közzétett havi jegybanki bulletinben szereplő becslés 0,4 százalékos zsugorodást jelez a szeptemberrel zárult negyedévre. Ez egytized százalékponttal nagyobb csökkenés az előző három havinál, a Bloomberg elemzői konszenzusa viszont 0,7 százalékos visszaesésről szólt. Éves összevetésben szembetűnőbb a válság mélyülése, mert a harmadik negyedév 1,7 százalékos mínuszt hozhatott a másodikban tapasztalt 1,3 százalékos után. (A madridi statisztikai hivatal október 30-án teszi közzé az előzetes adatokat.) A munkahelyek elvesztése közepette a háztartások megtakarításaikat élik fel − emelték ki a jegybank szakértői −, és nemhogy nem fogyasztanak, hanem csökken az adósságok törlesztésére fordítható pénzük is. A bulletin előrejelzése szerint idén összesen 1,5 százalékkal zsugorodik a spanyol gazdaság − az IMF 1,3 százalékos mínuszt vár, a kormány ennek a felét −, és még jövőre is csökken a GDP 0,5 százalékkal.

Nem zárható ki, hogy a spanyol kormány nem tudja teljesíteni 6,3 százalékos idei GDP-arányos deficitcélját − állapította meg a jegybank; a költségvetési miniszter, Cristobal Montoro viszont úgy nyilatkozott, hogy ez tartható, hisz a szeptemberrel zárult kilenc hónap csak 3,9 százalékos hiányt hozott. Tavaly a spanyol deficit 9,4 százalékos volt − derült ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból −, ugyanakkora, mint a görög (náluk csak a 13,4 százalékos mínusszal záró írek álltak rosszabbul az eurózónában). Madrid hivatalosan 8,9 százalékos hiányt jelentett 2011-re.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet