Csaknem három éve nem látott mértékben csökkent az olasz GDP a második negyedévben − derül ki az országos statisztikai hivatal (ISTAT) felülvizsgált adataiból. Az előző negyedévhez képest 0,8 százalékkal, év/év alapon 2,6 százalékkal zsugorodott az olasz gazdaság; az első becslés mindkét esetben egy tizedszázalékponttal jobb volt. Éves összevetésben utoljára 2009 utolsó negyedévében zuhant ennél nagyobbat a gazdaság (akkor, a válság előző mélypontján, 3,5 százalékos volt a mínusz). Az olasz GDP már negyedik negyedéve csökken, alapvetően a lakossági fogyasztás miatt − most is ez volt a fő felelős. A háztartások az előző negyedévhez képest 1 százalékkal fogyasztottak kevesebbet, 2011 második negyedévéhez viszonyítva pedig 3,5 százalékos a visszaesés ezen a soron (ezen belül a tartós fogyasztási javak 10,1 százalékos csökkenést mutattak).
A fogyasztás visszafogását nyilvánvalóan magyarázza a szakértői Monti-kormány adóemelésekre is támaszkodó szanálási programja, az élénkítő intézkedések hatása viszont még várat magára. Nincs olyan ágazat, amely negyedéves összevetésben növekedést tudott volna elérni, és nem sok jel utal arra, hogy ez egyhamar másképp lesz. Felhasználási oldalról az előző három hónaphoz képest 2,3 százalékkal apadt a bruttó állóeszköz-felhalmozás, éves alapon pedig már 9,5 százalékos a mínusz, vagyis elmaradtak a kilábaláshoz szükséges beruházások. Nem sokat segít már az export sem: az előző negyedévhez képest alig 0,2 százalékkal bővült, 0,4 százalékkal mérséklődő import mellett.
