Különösebb feltűnés nélkül célba ért augusztus végével egy indulásakor igen sok vitát kiváltó uniós akció: szeptember elsejével le kellett állítani már a negyvenes villanyégők előállítását és nagykereskedelmi értékesítését is, és ezzel megszűnt a hagyományos izzók gyártása az Európai Unió országaiban. A 2008 decemberében bevezetett intézkedés értelmében először a százas égőket vonták ki a forgalomból, utána következtek a hatvanasok, most pedig már a negyvenesekből se rendelhetnek újat a boltok, ha kifogynak a készletekből. Az Ecodesign direktíva szerint a megszokott villanykörtéket azért kell eltüntetni, mert a bennük felhasznált energiának csak 5 százalékából lesz fény, a többit hő formájában adják le, jelentősen növelve a környezeti lábnyomot, ezért energiatakarékos égőkre kell őket cserélni. Más kérdés, hogy az utóbbiak beszerzése általában jóval drágább − igaz, az élettartamuk is jóval hosszabb −, és a kibocsátott fény sok esetben barátságtalan. A vevők azt is kifogásolni szokták, hogy az új csodalámpák a régieknél lassabban érik el a teljes fényerőt, egy-két perc is eltelik a lámpa felkapcsolása után, ami például a mellékhelyiségeknél kínos lehet, de biztonsági szempontból se megnyugtató. Arról nem is beszélve, hogy egyes új izzókban higanyt használnak, aminek mérgező hatásáról még a laikusok is hallottak már.
A megszokotthoz olyannyira ragaszkodnak a fogyasztók, hogy az utolsó napokban még az igazán környezettudatos Németországban is roham indult a bolti készletekért − a Die Welt szerint volt, aki raklapszám vitte a villanykörtéket −, jóllehet hírek szerint már megtalálták a kiskaput is. Az EU-direktíva ugyanis a \"háztartási célú\" hagyományos villanyégőkről szól, a speciális területeken használtakról nem, sőt rögzíti is, hogy ilyeneket továbbra is tarthatnak a boltok. Ezeket az erősebben megmunkált, ütésállóbb izzókat jellemzően ipari létesítményekben, építkezéseknél alkalmazzák, de kertekben, szaunákban is; a szupermarketek általában nem tartanak ilyet, ám szakboltokban, webáruházakban könnyen hozzáférhetőek − hívta fel a figyelmet a Telegraph. Kicsit ugyan drágábbak, mint a már tiltott gyümölcsnek számító hagyományos villanykörték, de nem annyival, mint az energiatakarékos csodák − és még ha az utóbbiak hosszabb távon jobban megérik is, a vevőt első körben az érdekli, mennyit kell a kasszánál hagynia. A brit lap által megkérdezett kereskedők szerint rengetegen keresik az ipari célú égőket és a gyártók is jelentősen megnövekedett igényekről számoltak be. Az eladók különféle módon jelzik, hogy ezek a lakásokban is megfelelnek − bár a megfogalmazásra általában ügyelnek, nehogy felelőssé lehessen tenni őket baj esetén. A brit mérésügyi hivatal − az uniós direktíva szigetországi végrehajtásának a felelőse − közleményben figyelmeztetett is: a fogyasztóknak ügyelniük kell arra, hogy ne használjanak ipari célú lámpákat lakásukban, hiszen a gyártók is közölni szokták, hogy azok nem erre valók. A háztartási biztosítások feltételeiben is megjelenhet − figyelmeztetett a hivatal −, ha valaki ilyen lámpákkal világít otthonában.
Az elmúlt két évben az Auchanban folyamatosan erősödik a takarékos kompakt izzók forgalma − mondta lapunknak Gál Judit, az Auchan Magyarország Kft. kommunikációs menedzsere. A fogyasztók nyomon követik a régi izzók fokozatos kivonását a kiskereskedelemből, így jellemzően megnő azok forgalma, amelyek gyártása vagy utánpótlása megszűnik − bár a 60 wattos termékekből még most is találni az üzletekben. Emellett azonban évről évről nő az energiatakarékos termékek forgalma, ami annak is köszönhető, hogy a régiek kivonásával arányosan csökken az áruk. Az összforgalmat tekintve ma már az Auchan boltjaiban több fogy a kompakt izzóból, mint a régi fajtából.
Reuters
