BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyiptom 4,8 milliárd dollárt kér az IMF-től

2012. augusztus 23. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyiptom 4,8 milliárd dollár hitelt kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) szerdán. A hír nem jelent túl nagy meglepetést, hiszen korábban már kiszivárgott, hogy a korábban tervezett 3,2 milliárd dolláros összeg nem lesz elegendő. A hivatalos bejelentés azt követően jött, hogy az egyiptomi elnök szerdán Kairóban tárgyalásokat kezdett Christine Lagarde-dal, az IMF vezérigazgatójával.
A 3,2 milliárd dolláros korábbi hitelmegállapodás már elő volt készítve, az aláírás időpontját is bejelentették, ez május 15. lett volna. A szerződést végül mégsem kötötték meg, a hivatalos bejelentés szerint azért, hogy megvárják az új elnök beiktatását, amire június végén került sor. Egyiptom tavaly november végén kezdeményezte a tárgyalások újrafelvételét az IMF-fel és az idén januárban kérte hivatalosan a hitel megadását. Egyiptom külső finanszírozása nagyon megnehezült az elmúlt időszakban, miután a közvetlen külföldi tőkebefektetések értéke meredeken zuhant, a portfóliótőke-áramlás nettó egyenlege pedig mínuszba fordult, vagyis összességében portfóliótőke-kiáramlás kezdődött az egyiptomi gazdaságból. Az egyiptomi fizetőeszköz védelmében végrehajtott jegybanki intervenciók nyomán ugyancsak meredeken visszaesett a nettó devizatartalék.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet