BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az uniós exporttól féltik a kínai piacot

2012. augusztus 23. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Meg kell vizsgálni, hogy az Európai Unió bortermelői miként áraszthatják el olcsó borokkal Kínát − ezzel a kéréssel fordult a kínai szeszesital-gyártók szövetsége a pekingi kereskedelmi minisztériumhoz. A szövetség mind a feltételezett dömpingár, mind az európai borokhoz adott támogatás ügyében vizsgálatot szeretne. Csaknem minden kínai bortermelő erősen megérzi az EU-ból származó import hatását, komolyan eltolódtak a piaci részesedések, illetve a kínai termelők teljesítménye − fogalmazott a szövetség honlapján a szervezet borászati ügyekben illetékes titkára, Wang Zuming. Tavaly 169 millió liter bor érkezett az EU-ból Kínába − idézte Wang adatait a Reuters −, szemben a 2008-as 35,9 millióval. A kínai borfogyasztásban hatalmas potenciál rejlik, az olcsó borok nagy mennyiségű exportjával nyilván ezen a piacon akarnak részesedést fogni.

Az olcsó uniós borok exportjában élen jár Spanyolország − írta blogjában egy Pekingben élő borászati szakújságíró. Adatai szerint 2009-ben a tömegborok kínai piacának 5 százalékát adták a spanyol termékek, ma viszont már 50 százalékra rúg a részesedésük. Idén az első negyedévben a spanyolok mennyiségben 9,2 százalékát fedték le a kínai borértékesítésnek, értékben számolva viszont csak 5,1 százalékát, ami mögött sokan dömpinget látnak − tette hozzá a szakíró.

Kína tavaly már a világ ötödik legnagyobb borfogyasztója lett a VINEXPO/International Wine and Spirit Research februári jelentése szerint − helyet cserélve az Egyesült Királysággal −, de helyi termelők tavaly komoly forgalomcsökkenésről számoltak be. A fogyasztás mintegy harmadát teszi ki már az import a China Daily szerint, noha 2006-ban még a tíz százalékot sem érte el. A kínai borászatok gyakran vonnak be külföldi szakmai befektetőket, illetve szakértőket − másik oldalról nézve külföldi, főleg francia borászok is jelentős beruházásokat hajtottak végre Kínában, hogy kiszolgálhassák az ottani gazdag fogyasztókat. Utóbbiak mindenekfelett a drága francia borokat kedvelik, ennek jegyében kínai társaságok, illetve vagyonos magánszemélyek egész borászatokat is felvásárolnak, elsősorban Bordeaux-ban.

A legnagyobb borfogyasztók, 2011 (millió láda*)
1. USA 311,3
2. Olaszország 306,5
3. Franciaország 299,6
4. Németország 281,5
5. Kína** 156,1
6. Egyesült Királyság 141,2
7. Oroszország 95,2
8. Argentína 116,4
9. Spanyolország 98,2
10. Románia 57,8
Forrás: Forrás: Vinexpo/IWSR *9 literes láda **Hongkonggal együtt
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet