BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már egy éve recesszióban vannak az olaszok

Egyelőre nincs jele annak, hogyan nőhetné ki rémisztő adósságterhét Olaszország, miután az idei második negyedévben is visszaesett a GDP. A szakértői kormány bizalmi szavazáson tudta elfogadtatni kiadáscsökkentő terveit.

2012. augusztus 8. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Negyedik egymást követő negyedévben zsugorodott az olasz gazdaság idén április−júniusban: az előző három hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent a GDP az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) előzetes adatai szerint. Ez egy hajszállal jobb az előző negyedév 0,8 százalékos mínuszánál, és nagyjából megegyezett az elemzői konszenzusokkal is. A 2011 második negyedévéhez mérten 2,5 százalékos visszaesésben szerepet játszhattak a májusi olaszországi földrengések is, illetve az, hogy idén ebben az időszakban eggyel kevesebb munkanap volt − ez azonban nem sokat szépít azon, hogy utoljára 2009 negyedik negyedévében volt ennél rosszabb az év/éves adat.

A piacok megnyugtatásához szükséges, év elején bejelentett megszorítások megterhelik a gazdaságot, az adóemelések, a közszférában beígért létszámcsökkentések visszafogták a jó ideje amúgy sem szárnyaló fogyasztást − figyelmeztettek az elemzők már korábban is. Az ISTAT még nem tett közzé részletes adatokat, csak annyit közölt, hogy a mezőgazdaság, az ipar és a szolgáltatási szektor is zsugorodott. Az ipari termelés júniusban 1,4 százalékkal csökkent májushoz képest − közölte ugyancsak tegnap a statisztikai hivatal −, év/év alapon ez 8,4 százalékos zuhanást jelent. Az első félév egészében 7 százalékkal esett vissza az ipar termelése, ezen belül az olaszoknak különösen fontos autóiparé − ami gyakorlatilag a FIAT-csoportot jelenti − 20,1 százalékkal.

Egyelőre semmi jele, hogy megváltozna a trend Olaszországban − mondta a Reutersnek az Intesa Sanpaolo elemzője, aki szerint bőven 2013 lesz már, amikor az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságába visszatérhet a növekedés. A legnagyobb munkáltatói szervezet, a Confindustria idén több mint 2,4 százalékos GDP-csökkenésre számít, ez pont a duplája a kormány prognózisának.


Napi grafikonok
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet