Negyedik egymást követő negyedévben zsugorodott az olasz gazdaság idén április−júniusban: az előző három hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent a GDP az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) előzetes adatai szerint. Ez egy hajszállal jobb az előző negyedév 0,8 százalékos mínuszánál, és nagyjából megegyezett az elemzői konszenzusokkal is. A 2011 második negyedévéhez mérten 2,5 százalékos visszaesésben szerepet játszhattak a májusi olaszországi földrengések is, illetve az, hogy idén ebben az időszakban eggyel kevesebb munkanap volt − ez azonban nem sokat szépít azon, hogy utoljára 2009 negyedik negyedévében volt ennél rosszabb az év/éves adat.
A piacok megnyugtatásához szükséges, év elején bejelentett megszorítások megterhelik a gazdaságot, az adóemelések, a közszférában beígért létszámcsökkentések visszafogták a jó ideje amúgy sem szárnyaló fogyasztást − figyelmeztettek az elemzők már korábban is. Az ISTAT még nem tett közzé részletes adatokat, csak annyit közölt, hogy a mezőgazdaság, az ipar és a szolgáltatási szektor is zsugorodott. Az ipari termelés júniusban 1,4 százalékkal csökkent májushoz képest − közölte ugyancsak tegnap a statisztikai hivatal −, év/év alapon ez 8,4 százalékos zuhanást jelent. Az első félév egészében 7 százalékkal esett vissza az ipar termelése, ezen belül az olaszoknak különösen fontos autóiparé − ami gyakorlatilag a FIAT-csoportot jelenti − 20,1 százalékkal.
Egyelőre semmi jele, hogy megváltozna a trend Olaszországban − mondta a Reutersnek az Intesa Sanpaolo elemzője, aki szerint bőven 2013 lesz már, amikor az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságába visszatérhet a növekedés. A legnagyobb munkáltatói szervezet, a Confindustria idén több mint 2,4 százalékos GDP-csökkenésre számít, ez pont a duplája a kormány prognózisának.
Napi grafikonok
