Olaszország és Spanyolország európai partnereikkel együtt amellett vannak, hogy fenn kell tartani az eurózóna egységét és stabilitását, és mindent megtesznek a megvédésére − jelentette ki tegnap Madridban Mario Monti olasz és Mariano Rajoy spanyol kormányfő. Az európai körútja utolsó állomását letudó Monti emellett közölte: ami az egyes országok megmentését illeti, Olaszországnak nincs ilyen gondja, költségvetése az egyik legstabilabb Európában. A kormánynak jelenleg nem áll szándékában, hogy igénybe vegye a kötvényhozamok elszállását megfékező európai eszközöket és azt sem lehet most megmondani, hogy valaha is kéri-e ezek aktiválását. Több előremutató lépést látok és egyet se, ami visszafelé vezetne − értékelte Monti tegnap mind az ECB döntését, mind az európai útján tapasztaltakat.
Az olasz miniszterelnök egy nappal korábban Helsinkiben figyelmeztett: ha az olasz/német kötvényhozam-különbség ezen a szinten marad hosszabb ideig, akkor egy nem az EU, az euró és a fiskális fegyelem felé orientált kormány kerül hatalomra Olaszországban. Monti Finnország előtt Franciaországban próbálta csillapítani a \"görög fertőzés\" terjedésével kapcsolatos aggályokat, mindenütt hangsúlyozva: Rómának nincs szüksége segítségre, legfeljebb azért szorulhat támaszra, mert a piacok túl lassan értékelik erőfeszítéseit, illetve eredményeit (Napi Gazdaság, 2012. augusztus 1.).
A kormány egy sor fájdalmas intézkedést hozott már, ám az adósságfinanszírozás terhei alig enyhültek. Az esetleges további megszorítások ódiumát a szakértői kormány magára vállalhatná, de a parlamenti pártok aligha állnának mögé, hiszen jövő áprilisban választások lesznek. Monti többször deklarálta, hogy akkor lejártnak tekinti megbízatását, az azonban nem látszik, van-e olyan politikai erő, amelyik folytatná a szükséges reformokat.
