BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Remek félévet produkált a svájci jegybank

2012. augusztus 1. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Svájci Nemzeti Bank (SNB) az első félévben 6,5 milliárd svájci frank konszolidált nyereséget ért el − közölte az alpesi ország központi bankja. A devizapozíciókból adódó nettó eredmény 5,1 milliárd svájci frank volt, amiből 1,3 milliárd svájci frank az aranykészletekből származott, míg 46 millió svájci frank az alpesi devizapozíciókon képződött. A jegybank szerint az eredmény nagyban az arany-, a devizaárfolyamok és a pénzpiaci fejlemények alakulásától függ, aminek következményeként az erőteljes volatilitás normálisnak tekinthető, így az éves eredményre vonatkozóan csak ideiglenes következtetést lehet levonni. A devizapozíciókon elért eredmény főként a kamatnak, az osztalékbevételnek, valamint az árak növekedésének és a mintegy 5,5 milliárd svájci frankos tőkenyereségnek köszönhető. Az árfolyamváltozáshoz köthető veszteségek az első félévben 0,3 milliárd svájci frank volt. Az aranykészletek változatlanok voltak, az átértékelésből fakadó nyereség viszont 1,3 milliárd svájci frankot tett ki. (Az arannyal június végén 48,687 CHF/kg árfolyamon kereskedtek.)

Az SNB svájcifrank-pozíciókon elért nettó nyeresége 74 millió frank volt, ami a hazai devizában denominált eszközök kamatbevételének és a rögzített árfolyamon elért nyereségének volt köszönhető és meghaladta a központi bank mintegy 25 millió svájci frankos repoügyletekből és kötvénykibocsátásból adódó (SNB Bills) kiadásait. Az év elejétől fogva az SNB mérlege 89 milliárd svájci frankkal, 439 milliárd frankra nőtt. Csak a devizabefektetéseken 108 millió svájci frank profitja keletkezett a jegybanknak, ami elsősorban az euróval szembeni 1,20-as árfolyamlimit tartása miatti, a második negyedévben végrehajtott devizavásárlások eredménye.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet