Ostromállapot alakult ki pénteken a dél-olaszországi Tarantóban és környékén, miután az illetékes ügyészség elrendelte az Ilva acélgyártó hat ottani egységének bezárását, beleértve a kohókat. A lépést környezetvédelmi okokkal magyarázták: a hivatalos közlemény szerint a legnagyobb európai acélművek közé tartozó üzemben az alapvető előírásokat sem tartják be, súlyos közegészségügyi veszélyt okozva. A tarantói ügyészség elrendelte a társaság nyolc vezetőjének házi őrizetbe vételét is.
A szakszervezeti szövetségek határozatlan idejű sztrájkkal reagáltak a lépésre, az Ilva munkásai pedig megszállták az üzemet. A termelés nem állt le és nem is állítjuk le − közölték az ADN Kronos hírügynökséggel a munkahelyüket féltő dolgozók, akik blokád alá vették a város, illetve az odavezető utak jó részét. Tiltakozó akciók kezdődtek az Ilva genovai üzemében is, miután az Tarantóból kapja a nyersanyagot. Szombatra végül a hatóságokkal folytatott tárgyalások eredményeként a dolgozók újra szabályosan felvehették a munkát − felszámolták a közlekedési blokádokat is −, de a helyzet ezzel korántsem rendeződött, erre a hétre újabb akciókat jelentettek be.
Az olasz acéltermelés mintegy harmadát adó − tavaly 8,5 millió tonnányi terméket előállító − tarantói Ilva ellen évtizedek óta folynak környezetvédelmi eljárások. A kikötőváros Olaszország legszennyezetebb települése, uniós becslések szerint innen származik az olasz dioxin-kibocsátás több mint 90, az összeurópai kibocsátás közel 9 százaléka. Az olasz környezetvédelmi minisztérium most egy 336 millió eurós tervet vitt a kormány elé Taranto megújítására, ebből mintegy 330 milliót állami forrásból fedeznének. Az üzem végleges leállítása közvetve és közvetlenül 20 ezer munkahelyet sodorna veszélybe.
