Tovább súlyosbodhatott a recesszió Spanyolországban a júniussal zárult három hónapban − derül ki a madridi központi bank tegnap közzétett havi jelentéséből. A jegybanki becslés szerint az első negyedévhez képest 0,4 százalékkal esett vissza a GDP a megelőző két periódus 0,3-0,3 százalékos csökkenése után. A belföldi fogyasztás jóval nagyobb mértékben szűkült, mint az első negyedévben − áll a jelentésben −, s ezt nem tudta ellensúlyozni az export némi növekedése.
A visszaesésben a soha nem látott mértékű költségvetési megszorítások játszották a legnagyobb szerepet − emelte ki a jegybank. Mariano Rajoy hét hónapja hatalmon levő kormánya a múlt héten már az adóemelések, illetve kiadáscsökkentések negyedik menetét jelentette be, ezekkel együtt 2014-ig az éves GDP több mint 10 százalékát viszik el a piacok lecsillapítását szolgáló intézkedések. A legújabb, két és fél évre szóló csomagban egyebek közt 18 százalékról 21 százalékra emelik a jövedéki adót és eltörlik a lakásvásárlások után járó adókedvezményt. A munkaerőköltségek csökkentése érdekében visszavágtak a munkanélküli-ellátásokból és eltörölték a közalkalmazottak év végi bónuszát, sőt a nyugdíjak lefaragásának lehetőségét is elkezdték megvizsgálni − mindez azonban a jegybank szerint nem lesz elég a versenyképesség növeléséhez. A legutóbbi döntések kétségkívül pozitív lépést jelentenek − kommentált ugyanakkor a Bloombergnek a Dekabank frankfurti elemzője, aki nem számít arra, hogy Spanyolország elhagyja az eurózónát, de azt nem zárja ki, hogy a következő két évben nem marad ugyanannyi tagja a valutaövezetnek, mint amennyi most van.
