Egyetlen nap alatt 483,5 milliárd euróval, azaz 60 százalékkal csökkentették az Európai Központi Banknál (ECB) lévő egynapos betétállományt a bankok, miután az ECB a múlt héten nulla százalékra vitte le ennek kamatát. Az egynapos betétállományból kivont milliárdok azonban egyelőre nem tűntek el az ECB mérlegéből, csak egy másik számlára tették át a bankok. Az úgynevezett folyószámla, amelyre most a pénzek többsége árkerült, eddig sem fizetett kamatot az ott parkoltatott tőke után. Az egynapos betétekből kiáramlott 483,5 milliárd euró csaknem teljes egésze, 465,9 milliárd átáramlott a folyószámlákra. Ezeken a számlákon viszont egyetlen nap alatt 73,9 milliárdról 539,8 milliárd euróra ugrott az ott tartott készpénz mennyisége. A folyószámlán tartott összegből a kereskedelmi bankok viszont ki tudják fizetni azokat a tranzakcióikat, amelyeket a jegybankkal bonyolítanak le. A holland jegybank elnöke szerint az elkövetkező időszakban érdemes lehet megvizsgálni a negatív kamat bevezetésénél keletkezett korábbi tapasztalatokat, ugyanakkor szakértők szerint ezekkel a lépésekkel nem lehet elérni, hogy a bankok hitelezésre fordítsák ezt a pénzt.
