Mélybe zuhant áprilisban az olasz kiskereskedelem: márciushoz képest 1,6 százalékkal csökkent a forgalom, éves összevetésben pedig 6,8 százalékos visszaesést regisztrált az ISTAT. Utóbbi a legrosszabb mutató az adatgyűjtés kezdete, 2001 januárja óta. Tavaly áprilishoz képest az élelmiszerek forgalma 6,1 százalékkal, a nem élelmiszer termékeké 7,1 százalékkal zsugorodott. Az adatokból kiderül, hogy a vásárlásaikat visszafogó olaszok mindinkább a hipermarketeket választják: ezek eladása csak 4,3 százalékkal csökkent egy év alatt, míg a kicsiké épp a duplájával. A németek viszont kevésbé aggódnak a válság hatásai miatt. A GfK előzetes becslése szerint júliusban javul a fogyasztói hangulat, az index 5,8 pontra emelkedett a kétéves mélypontot jelentő júniusi 5,7-ről, holott a Bloomberg elemzői konszenzusa további csökkenést, 5,6 pontot jelzett. Eszerint a német háztartások öt hónapja először készülnek arra, hogy emelkedő béreikből többet költsenek fogyasztásra, ami jó hír a GDP-változások szempontjából. Francia részről pedig már az is pozitívumnak tekinthető, hogy az INSEE fogyasztói bizalmi indexe júniusban megegyezett a májusi 90 ponttal, annak ellenére, hogy egyre többen aggódnak a munkanélküliség várható növekedése miatt.
