BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Előremenekülést javasol az olasz kormányfő

Sokasodnak az európai válsághelyzetek újratermelődését célzó ötletek: a preventív kötvényvásárlástól az Európai Valutaalap életre hívásáig egyre több javaslat kerülhet az Európai Unió átszabásán ügyködő vezetők elé.

2012. június 21. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ez csak egy pénzügyi paracetamol lenne: enyhítheti a feszültséget, a fájdalmat, a rosszullétet, de nem gyógyítja az alapvető bajokat, vagyis az olasz, a spanyol és más gazdaságok szerkezeti problémáit − így minősítette Amadeu Altafaj, az eurózónáért felelős biztos, Olli Rehn szóvivője Mario Monti javaslatát. A szakértői olasz kormány feje a G20 kedden zárult mexikói csúcstalálkozóján beszélt arról, hogy most a mentőakciók finanszírozását szolgáló európai pénzügyi stabilizálási eszköz (EFSF) − illetve a júliusban helyébe lépő európai stabilitási mechanizmus (ESM) − forrásait szükség esetén fel lehetne használni az eurózóna országai által kibocsátott kötvények vásárlására is, ha azok hozama túlságosan megugrik. Az ötlet lényege a finanszírozási költségek stabilizálása, különösen azon országok számára, amelyek teljesítik reformcéljaikat − magyarázta Monti −, így ezt a lehetőséget világosan el kell választani a mentőakcióktól.

Ez egy volt a G20-on zajló szabad és kötetlen beszélgetés témái közül, amelyekre még visszatérünk, például pénteken Rómában is − igyekezett helyére tenni a javaslatot maga Monti a Corriere della Sera szerint. Az uniós pénzügyminiszterek tanácskozásával egy napon tartandó római találkozón Monti mellett Mariano Rayoj spanyol és Angela Merkel német kormányfő, valamint Francois Hollande francia államfő vesz részt − Hollande amúgy megfontolásra érdemesnek nevezte az olasz javaslatot, Merkel azonban eddig hallgatásba burkolózott.

Az EFSF tavaly óta elvben már vásárolhat államkötvényeket, de ezzel a lehetőséggel eddig nem élt, csak az Európai Központi Bank (ECB) jelent meg vevőként a 2011 végén felerősödött feszültségek idején. Ezt az eszközt azonban az ECB se vetette be az utóbbi időben − hétfői bejelentése szerint a múlt héten se vett semilyen államkötvényt, így már a kilencedik hete maradt távol a piacoktól, jóllehet a dél-európai papírokat megviselték a spanyol bankoknak ígért támogatás, illetve a görög választások miatt újra kialakuló feszültségek. A spanyol és az olasz hozamok tegnap kikerültek a veszélyzónából − a tízéves papíroké 7, illetve 6 százalék alá süllyedt részben a Monti-javaslat, részben a görög hírek, részben a Fed-döntéssel kapcsolatos várakozások nyomán −, ma azonban komolyabb ítéletet mondhat a piac az esedékes spanyol kötvényaukción.

Mario Monti: Szükség esetén fel lehetne használni az eurózóna országai által kibocsátott kötvények vásárlására is az ESM-forrásokat
Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet