BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizációval csökkenti adósságát Olaszország

Eladási listára kerül az olasz állami vagyon egy része, a bevétellel az államadósságot kívánja mérsékelni a kincstár. A kormány ugyanakkor beindít egy 80 milliárd eurós fejlesztési programot is.

2012. június 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megkezdi az állami vagyon kiárusítását az olasz kormány, még ha nagyon óvatos lépésekkel is. Először az ipari holding Fintecna, a külföldi beruházásokat biztosító Sace, illetve az olasz részvétellel működő külföldi vegyesvállalatok finanszírozásában szerepet játszó Simest kerül sorra. Az ezekben meglevő többségi állami tulajdont a következő négy hónapban felvásárolja az olasz kincstár 70 százalékos tulajdonában levő Cassa Depositi e Prestiti (CDP). (A CDP 30 százaléka közvetve olasz bankok kezében van.) A pénzintézet ezt követően értékesíti a felvásárolt részesedéseket. A művelettől remélt összesen mintegy 10 milliárd euróból az adósságot csökkenti majd az államkincstár − közölte az ANSA hírügynökséggel Vittorio Grilli gazdasági miniszterhelyettes. Arra még nem érdemes számítani, hogy az olasz állami vagyon legértékesebb elemeit is dobra verik: az ENI olajtársaság, az ENEL közüzemi szolgáltató és a főleg a hadiiparban érdekelt Finmeccanica nem szerepel az eladási listán − közölte a Reutersszel Grilli, hozzátéve: nem állítja, hogy hosszabb távon nem kerülhet erre is sor. (Jelen állás szerint annak kicsi az esélye, hogy Olaszország egyhamar \"kinövekedje\" a GDP 120 százaléka körüli adósságát, tekintve hogy a gazdaság harmadik negyedéve recesszióban van és még jövőre is csak nagyon gyér bővülést jeleznek.)

Az olasz kormány emellett létrehoz egy ingatlanalapot, amelybe bekerül az összes állami, illetve önkormányzati tulajdonban levő ingatlan. Ezeket ugyancsak a CDP segítségével felértékelik és értékesítik, amit lehet − a bevételből részesednek a mostani tulajdonosok, tehát az önkormányzatok is, de azt alapvetően a saját adósságaik csökkentésére kell majd fordítaniuk.

Mindent összevéve az olasz állam vagyona több mint 1800 milliárd euróra rúg − az államadósság valamivel 1900 milliárd fölött van −, ebben benne vannak az ingatlanok, az állami infrastruktúra, a kulturális és természeti javak és több mint 13 ezer vállalatban meglévő részesedés. Az összvagyonból a kincstár becslése szerint mintegy 675 milliárd eurónyi hoz valami hasznot; a köztulajdonban levő ingatlanok értéke 500 milliárd euró körül van, a gazdasági minisztérium úgy számol, hogy ennek 5-10 százalékát lehetne eladni a következő három-négy évben.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet