Ha Olaszország folytatja a Montival megkezdett utat, akkor nem kerül veszélybe − szögezte le a torinói La Stampának adott interjújában Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter. Az olasz bizalmi szavazás napján megjelent üzenet legalábbis kettős: egyrészt jelzi az ideges piacoknak, hogy Németország kiáll Mario Monti kormánya mellett, miközben egyre többen játszanak el azzal a lehetőséggel, hogy Róma is segítségre szorulhat. Olaszország is figyelmeztetést kapott Berlintől, hogy a megkezdett utat folytatni kell. Mára ugyanis megcsappant az a lelkesedés, amellyel tavaly év végén kül- és belföldön fogadták a szakértői csapatot, amely a reformtervek bejelentése mellett 20 milliárd eurós költségvetési csomaggal mentette meg az országot a durvuló piaci támadásoktól. A csomag azonban kissé erősre sikerült − derült ki mára −, túl nagy mértékben támaszkodott az adóemelésekre, tovább fékezve az amúgy is mínuszban lévő gazdaságot. (A szigorra az olaszok a fogyasztás visszafogásával reagáltak, így az első négy hónapban a tervezettnél 10 százalékkal kisebb lett a forgalmi adókból származó bevétel.)
Az első negyedév 0,8 százalékos csökkenése azt jelenti, hogy az olasz GDP már harmadik negyedéve zsugorodik, és nem látni, mitől kezdene bővülni − márpedig anélkül nehéz lesz javítani a 120 százalékos adósság/GDP-arányon. A merev munkaerőpiacot részben újraszabályozó reform szakértők szerint még tovább puhulhat, mire a szenátus után a képviselőház is áldását adja rá. A beígért növekedési programot várhatóan holnap viszi a kormány elé Corrado Passera gazdasági miniszter, de nem tudni, honnan kerül forrás a középpontjában lévő alapba.
Nem halad a kiadáscsökkentés sem: Monti még áprilisban nevezett ki egy biztost egy 4,2 milliárd eurós kormányzati megtakarítási program összerakására, kilátásba helyezve, hogy ha nincs megállapodás októberig, akkor újabb áfaemelés jön. A kormány erős falakba ütközött. A régi gárdával működő közigazgatás összes területe körömszakadtáig védi a büdzséjét, a pártpolitikusok pedig kezdenek csapdába kerülni. A Monti-kormány és személy szerint a kormányfő mára sokat veszített népszerűségéből, de a parlamenti erők egyelőre kénytelenek támogatni, mert nem állnak készen egy megmérettetésre. (Tegnap a korrupciós törvény módosításairól három menetben tartottak bizalmi szavazást − lapzártánkig kettő zárult határozott többségű igennel, miután előtte balról és jobbról is támogatásukról biztosították a kormányt a nagy pártok.) Jövő márciusban viszont menetrend szerinti választások lesznek, ám ha Monti és csapata addigra nem ér el eredményeket az ország stabilizálásában, akkor a most mögöttük álló erők se számíthatnak semmi jóra.
