BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb lesz a cseh nyugdíjemelés mértéke

2012. június 14. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh parlament szerdán elfogadta az öregségi nyugdíjak 2013 és 2015 közötti emelésének tervezetét. Az elkövetkező három évben csupán az éves infláció és a reálbér-növekedés egyharmadát veszik figyelembe, míg eddig az éves infláció mértékével növelték a nyugdíjakat. Az új számítás szerint 2013-ban átlagosan csak 156 koronával (1 korona 11,50 forint) nő az öregségi nyugdíj, míg az eddig érvényes formula szerint a növekmény 427 korona lett volna. A szociáldemokraták és a kommunisták keményen harcoltak a nyugdíjak megkurtítása ellen, azonban Jaromír Drábek munkaügyi miniszter közölte, ez elkerülhetetlen takarékossági lépés, enélkül további 20 milliárd koronával (230 milliárd forint) nőtt volna a nyugdíjpénztár hiánya. Így viszont a három év leforgása alatt mintegy 48 milliárd korona takarítható meg. Az elkövetkező három évben az öregségi nyugdíjasok havi szinten becslések szerint átlagosan 383 koronát (4404 forint) veszítenek. Napjainkban a cseh átlagnyugdíj 10 550 korona (121 325 forint). A Necas-kormány jövőre 42 milliárd koronával, 2014-ben pedig további 84 milliárd koronával akarja lefaragni a költségvetési hiányt, a visszafogottabb nyugdíjemelés a magasabb áfakulcsokkal egyetemben a takarékossági csomag részét képezi.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet