Három éve nem látott mértékben zsugorodott az olasz gazdaság 2012 első negyedévében a statisztikai hivatal (ISTAT) tegnap közzétett végleges adatai szerint. Az előző három hónaphoz mérten 0,8 százalékos csökkenésnél nagyobbat utoljára a pénzügyi válság mélypontján, 2009 első negyedében regisztráltak. Ez a mutató megegyezik az előzetessel, év/év alapon viszont sötétebb lett a kép: e szerint 1,4 százalékkal esett vissza a GDP az előző három hónap 0,5 százalékos csökkenése után − mindkét adat 0,1 százalékponttal gyengébb az első becslésnél.
A belső kereslet minden összetevőjében gyengült, kivéve a közkiadásokat − kommentálta az adatokat az ISTAT −, negyedéves összevetésben a fogyasztás, illetve az export egyaránt 0,6 százalékkal, míg a beruházások, valamint az import karöltve 3,6 százalékkal estek vissza. Az olasz gazdaság már a harmadik negyedéve hanyatlik és az ISTAT a folyó negyedévben is erre számít, utána már jöhet némi fellendülés. A költségvetési deficit tartása érdekében kemény szigorításokat bevezető − ezzel a recesszióhoz is hozzájáruló − szakértői kormány 1,2 százalékos GDP-csökkenést prognosztizál 2012-re.
Nem könnyíti meg a talpra állást, hogy Olaszország jelentősen kénytelen hozzájárulni a bajban levő euróországok megmentéséhez. Az év végéig már 48,2 milliárd euróval csapolják meg az államkasszát a különféle mentő csomagok − idézte a gazdasági minisztérium számításait a Corriere della Sera −, ebből több mint 35 milliárd jut 2012-re. Utóbbiban benne van a görög, ír, illetve portugál csomagok aktuális, az EFSF-en keresztül folyósítandó része, valamint az idén beinduló európai stabilitási mechanizmusba (ESM) befizetendő 5,6 milliárdos hozzájárulás. Ha a spanyoloknak most megígért 100 milliárdot már az ESM-ből fizetik ki, akkor az nem visz el több pénzt, ha viszont még az EFSF-ből, az Rómának további 19,8 milliárd euróba kerülhet.
