Idén 10-15 százalékkal is visszaeshet Görögországban az idegenforgalomból származó bevétel − közölte a Reutersszal a görög turisztikai vállalkozások szövetségének (SETE) elnöke, Andreasz Andreadisz. Az ágazat jellemzően a gazdasági termelés mintegy 15 százalékát adja, a munkahelyek 20 százaléka mellett; tavaly 10,5 milliárd euró folyt be a turizmusból, tíz százalékkal több az egy évvel korábbinál. A 2011-es eredményben az is közrejátszott, hogy másfél millióval több turista érkezett az országba, hála részben az alacsony áraknak, részben pedig annak, hogy Egyiptomtól és Tunéziától visszariadtak a külföldiek az ottani felfordulások miatt. Így a Görögországot választó turisták száma tavaly 16,5 millió fővel rekordszintre ért − most azonban attól tartanak az ágazati szakértők, hogy a vakációjukat tervezők úgy vélik, a csőd közelben lévő országban szociális zavargások törhetnek ki, de akár áram- vagy üzemanyaghiány is felléphet, közlekedési nehézségek mellett. A szállodatulajdonosok és az utazási irodák már kénytelenek voltak csökkenteni áraikat − mondta el Andreadisz −, így ár/érték arányban Görögország most a legjobb a válság miatt.
A hagyományosan a fő küldő országnak számító Németországból most így is sokan máshová indulhatnak, tartva a Berlin szigora miatt neheztelő görögök elutasító magatartásától − több vendéget várnak viszont Oroszországból, Ukrajnából, Izraelből, sőt a célpontként rivális Törökországból is. Kicsi a valószínűsége azonban, hogy ezek révén pótolni tudják a kieső bevételeket − nem sok jót ígér, hogy már az első negyedévben 15 százalékkal visszaestek az idegenforgalmi bevételek.
