Megérzik az eurózóna perifériájának válságát az autópálya-üzemeltetők is: Európa két legnagyobb ilyen társasága, a spanyol Abertis és az olasz Atlantia egyaránt 9 százalékos forgalomcsökkenésről számolt be az idei első negyedévben. (Valamelyest apadt a Vinci ilyen forgalma is, de a legnagyobb francia autópálya-üzemeltetőnek számító cégcsoportnál csak a bevétel mintegy 10 százalékát adja ez az ágazat.)
Az európai autópályák forgalma, ebből következően az onnan származó díjbevétel a 2008-as válság nyomán is markánsan visszaesett − emlékeztetett a Financial Times. A nagy fizetős hálózatok közül a legjobban a spanyol forgalma gyengült (azóta sem érte el a válság előtti szintet), a legkevésbé pedig az egész kontinens legnagyobb díjpiacának számító francia szenvedte meg az autózás visszaesését.
Idén a kemény első negyedév után valamelyes javulásban reménykedhettek az üzemeltetők az olajárak csökkenése után, ám ezt más tényezők negatívan ellensúlyozták. Olaszország például Európa-rekorder lett az üzemanyagárak terén, miután a válságcsomagot összerakó szakértői kormány kénytelen volt adókat emelni; a második negyedévben így további 5,5 százalékos mínusz várható − mondta egy banki elemző a milánói finanza.comnak. A romló gazdasági helyzetben kétszer is meggondolja mindenki, hogy útra keljen, a hétvégi forgalom láthatóan gyengül, az emberek inkább otthon maradnak − közölte az Atlantia vezérigazgatója és hasonló tapasztalatokról számolt be az Abertis vezére is. A Benetton család tulajdonában levő Atlantia egyébként május végén zárt le egy sikeres tőkeemelést, emellett az Il Sole-24 Ore olasz gazdasági napilap értesülése szerint azt is fontolgatják, hogy eladják az Alitalia-Cai légitársaságban meglevő közel 9 százalékos részesedésüket, amelynek értékvesztését eddig többek között az autópályadíjak emelésével kompenzálták.
