Hatalmas anyagi erőfeszítésekre lesz szükség az olaszországi földrengéskárok miatt, olyannyira, hogy akár az uniós fiskális vállalásokat is veszélyeztethetik − jelentette ki tegnap az olasz környezetvédelmi miniszter, Corrado Clini. Európa meg fogja érteni, hogy rendkívüli helyzetről van szó − fogalmazott az államháztartás rendbetételén dolgozó szakértői kormány minisztere azután, hogy újra megmozdult a föld Észak-Olaszországban. A Richter-skálán 5,8-as fokozatot is elérő, lapzártánkig 15 halálos áldozattal járó rengéssorozat ugyanazt a térséget rázta meg, mint a május 20-i: az epicentrum Emilia-Romagna tartományban, Modena környékén volt, nem messze a Velence−Milánó autósztrádától. A nagyobb városok közül Bolognában, Parmában, Padovában, Velencében, sőt távolabb Firenzében, illetve észak felé Milánóban is erősen érezték a rengéseket. Sok helyen kiürítették a közhivatalokat − Milánóban a tőzsdét is −, az iskolákat, az egyetemeket és lefújták a tegnap Parmába meghirdetett olasz−luxemburgi barátságos focimeccset is.
Az Olaszország fontos iparvidékének számító térségben az áldozatok egy része üzemcsarnokokban halt meg − egyelőre ezt tudni biztosan a gazdasági károkról. Több vállalat a biztonság kedvéért leállította a térségben levő üzemeit − köztük Maranellóban a Ducati motorgyártó, valamint a Ferrari és a Maserati is −, másokról úgy számoltak be a hírügynökségek, hogy ha akarnának, se tudnának termelni. Idetartozik az a mintegy 150 egészségügyi vállalkozás − köztük multik leányai −, amely Modena környékén gyárt exportra fontos alapanyagokat, például dialízis-egységcsomagokat. Ezek közel háromnegyede szenvedett károkat, a leálláshoz viszont kevés is elég, hiszen az ilyen üzemekben patikatisztaságra van szükség.
A kormány mindent megtesz a károk helyreállítása érdekében − jelentette ki tegnap rendkívüli sajtóértekezletén Mario Monti miniszterelnök −, az első intézkedéseket a mai ülésen meghozzák. Munkaügyi minisztere, Elsa Fornero viszont arra figyelmeztetett, hogy más országokban ekkora földrengésekben nem omlanak össze a házak − mint Clini is megjegyezte, valami baj van a biztonsági előírásokkal. Legutóbb 2009-ben Rómától délre, Aquilában volt nagy pusztítást okozó, mintegy 300 halálos áldozattal járó földrengés; károsultjai közül sokan ma is konténerekben laknak, noha akkor a Berlusconi-kormány gyors újjáépítést ígért.
