BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Támogatja a Tobin-adó bevezetését az Európai Parlament

Jelentős többséggel megszavazta az Európai Parlament szerdán azt a jelentést, amely támogatja a pénzügyi tranzakciókra kivetett adó európai uniós bevezetését.

2012. május 23. szerda, 13:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Anni Podimata jelentéstevő fogalmazása szerint az uniós képviselőtestület ezzel határozott jelzést kívánt küldeni az EU-tagországok állam- és kormányfőinek, akik szerda este Brüsszelben találkozva a gazdasági növekedés lehetőségeiről tárgyalnak.

Az uniós tagországok megosztottak a Tobin-adó néven is ismert sarc egységes bevezetését illetően. Az Európai Bizottság javaslata szerint 0,1, illetve 0,01 százalékos adóról lenne szó, tranzakciótól függően.

Az EP a strasbourgi plenáris ülésen 487 igen szavazattal, 46 tartózkodás mellett, 152 voks ellenében szavazta meg a jelentést.

Az Európai Bizottság javaslata szerint 0,1, illetve 0,01 százalékos adóról lenne szó, tranzakciótól függően. Az EP támogatta a javaslatot, de sürgette, hogy az adó legyen még inkább célzott, semmiképpen ne lehessen megkerülni. A jelentés szerint egyedül a nyugdíjalapok mentesülhetnek a befizetés alól.

Az EP a strasbourgi plenáris ülésen 487 igen szavazattal, 46 tartózkodás mellett, 152 voks ellenében szavazta meg a jelentést.

Az uniós polgárok támogatnák az adót

A Tobin-adó nem egyenlő a magyar tranzakiós illetékkel
Fontos megjegyezni, hogy a magyar kormány által bevezetni kívánt tranzakciós illeték nem egyenlő a Tobin-adó néven ismert, a tőkemozgások megadóztatását célzó adóval, hanem egy sokkal szélesebb körre kivetett, pénzforgalmi tranzakciós illeték bevezetésében gondolkodik, amit már be is terjesztett a parlament elé. A Magyar Bankszövetség a kormány javaslataival kapcsolatban komoly aggályainak adott hangot.

Az uniós parlament közleménye arra is emlékeztet, hogy közvélemény-kutatások szerint az EU-lakoság kétharmada támogatja a tranzakciós adó kivetését. Az érintett tagállamok ellenzésének egyik oka, hogy világszinten nem sikerült döntésre jutni az adófajta bevezetéséről, és egy esetleges egyoldalú lépés következtében az EU versenyhátrányt szenvedhet el.

A strasbourgi EP-vitában a magyar képviselők közül felszólalt Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz), Tabajdi Csaba (MSZP), valamint a szlovákiai Mészáros Alajos (MKP). Pelczné egyebek között azt hangoztatta, hogy \"ez az első olyan lépése az európai válságkezelésnek, amely nemcsak nemzetközi fiskális egyezmények szintjén fog megvalósulni, hanem hatásai a gyakorlatban is érzékelhetőek lesznek\". Sajnálatát fejezte ki, hogy az új európai adónem nem valósulhat meg globális szinten, sőt, talán a teljes unió szintjén sem, de úgy vélte, így is jelentős bevételhez juttathatja Európa gazdaságát.

Tabajdi Csaba - mint közleményében írta - úgy vélekedett: \"Az uniós tranzakciós adó nem az embereket sanyargatja, eltérően a Fidesz-kormány csekkadójától. Az európai pénzügyi tranzakciós adó mielőbbi bevezetése azért is kiemelten fontos lenne, hogy az európai polgárok tisztán lássák: az EU nem rájuk, hanem a pénzügyi szektorra helyezi a válság terheit.\" Szerinte \"Magyarországon ugyanis a jobboldali kormány a tranzakciós adó címszava alatt újabb, a lakosságot érintő megszorításokat hajt végre\".

Úgy fogalmazott, hogy \"az európai szintű tranzakciós adó nem a lakossági, hanem a nagy értékű, üzleti tranzakciókra, spekulációs műveletekre vonatkozna. Igazságosabban osztaná el a válságkezelés terhét, nem pedig a sárga csekkek megadóztatásával sújtaná az állampolgárokat, mint a Fidesz.\"

Mészáros Alajos (MKP) hozzászólásában kiemelte: a pénzügyi tranzakciós adó mintegy 57 milliárd euró mértékben teremthet új bevételeket, mellyel \"nagyban hozzájárulhat a piacok stabilizálásához és az igazságos teherelosztáshoz\". Hozzátette: az Európai Unió képviseli ma a világ legnagyobb pénzügyi piacát, és ekként felelőssége is, hogy megtegye az első lépéseket ebben az irányban.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet