BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az egészségügy még nem érzi az európai válságot

2012. május 21. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A közvélekedéssel ellentétben egyre javuló szolgáltatásokat nyújtanak az európai egészségügyi rendszerek, legalábbis a hatodízben megjelent Euro Health Consumer Index (EHCI) szerint. Az EHCI indexet 34 ország adatai alapján állítja össze a svéd Health Consumer Powerhouse, a 42-féle indikátorban olyan szempontokat vesznek figyelembe, mint a betegjogok, a várakozási idők, a gyógyulási eredmények, a kiegészítő szolgáltatások minősége vagy a gyógyszerellátás. Mindezek alapján egy ország összesen ezer pontot gyűjthet össze: a lista élére idén is a most 872 pontot elérő Hollandia került, immár harmadik éve − ez egyébként eddig az abszolút rekord −, utána Dánia és Izland következik.
Idén több ország ért el 700 pontnál többet, mint tavaly − emelték ki a felmérés készítői −, és szűkült a különbség is az egyes országok között. Az egészségügyi ellátást meglepően kevéssé érinti a pénzügyi válság, ezt mutatja az is, hogy a gyermekhalandósági ráta nem változott; utóbbi romlása mindig az egyik első jele annak, ha valahol gyengül az egész egészségügyi ellátás minősége − mutatott rá az Euractiv szerint az indexet összeállító csoport vezetője, Arne Björnberg. A fiskális nyomás ellenére sem lett egyelőre összességében rosszabb az ellátás olyan országokban, mint Görögország, Spanyolország vagy Ciprus, mindazonáltal a takarékoskodás jelei szinte mindenhol megmutatkoznak. A kiadáscsökkentés jellemzően olyan területeken látszik meg először, mint a kórházi várólisták hosszabbodása, a drága műtétek határidejének kitolódása, illetve a hozzáférés az új gyógyszerekhez.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet